Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/09/2021 - 11:40

Piwniczańska parafia - bogate dzieje, proboszczowie oddani swemu posłannictwu

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piwnicznej Zdroju swymi korzeniami sięga roku około 1348. Na tych mocnych i zdrowych korzeniach nieustannie wzrasta (…) – pisze ks. Krzysztof Czech w słowie od proboszcza wprowadzającym Czytelników w książkę pt. „Parafia pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju i jej świątynie. Zarys historii i teraźniejszości 1348 – 2020” autorstwa Marii Lebdowiczowej, emerytowanej nauczycielki, poetki, autorki kilku publikacji.

Każde pokolenie, jak zaznacza proboszcz piwniczańskiej parafii, starało się kiedyś i stara dzisiaj podejmować dziedzictwo piwniczańskiego Kościoła, osnute wokół ducha i materii.

Publikacja „Parafia pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju i jej świątynie. Zarys historii i teraźniejszości 1348 – 2020” autorstwa Marii Lebdowiczowej stanowi obszerne kompendium wiedzy historycznej o życiu piwniczańskiej parafii ubogacone zbiorem archiwalnych i aktualnych zdjęć.

Książka została zgłoszona do dziewiątej edycji Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Publikację do konkursu rekomenduje kierownictwo Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej Zdroju.

- Książka przedstawia historię kazimierzowskiego miasteczka, lokowanego na prawie magdeburskim w 1348 roku – czytamy w uzasadnieniu do konkursu. Jest poświęcona przede wszystkim dziejom parafii, jako ważnej jednostce mającej wpływ na kształtowanie społeczności miasteczka, które w ciągu wieków rozwijało się, ale też często walczyło o przetrwanie.

Autorka ukazuje historię parafii we wszystkich aspektach jej działania. Związki i wzajemne zależności organizacji miejskiej powstającego miasta i parafii, wspólnoty kościelnej, wyznaniowej, która w działaniu przeradza się z ludu tylko słuchającego pobożnie swojego proboszcza, w społeczność świadomie podejmującą walkę o jej przetrwanie, gdy tego trzeba. Podejmuje współodpowiedzialność za jej istnienie, stan, organizuje się w mniejsze wspólnoty modlitewne, śpiewacze, charytatywne, tworząc w ten sposób świadomą społeczność, motywowaną w życiu i działaniu głęboką wiarą.

Jest to więc opowieść nie tylko o sprawach wyznania, wiary, ale i o dojrzewaniu społecznym człowieka, mieszkańca zapomnianego zakątka kraju u granic wielkiego królestwa, potem Rzeczypospolitej, na niemałej przestrzeni czasowej, ponad sześć i pół wieku.

Jest to książka o Sądecczyźnie. O jej maleńkiej, pięknej części, miejscu dla wielu niezwykle atrakcyjnym, przyciągającym ludzi ze wszystkich części naszego kraju. Atrakcyjnym także tym, co zbudowała w tym miejscu ze swymi kapłanami społeczność, jakże znacząca wspólnota – parafia rzymskokatolicka. Autorka – Maria Lebdowiczowa zaznacza w publikacji, że jest to amatorska, a nie profesjonalna praca historyka. Jest to praca miłośnika historii, szczególnie tej najbliższej terytorialnie i najbliższej sercu.

- Niech więc będzie to dobry wkład do różnorodnego dorobku parafii jako wspólnoty, której przewodzili mądrzy proboszczowie, oddani swemu posłannictwu kapłani, a także zachęta do poznawania bogatych dziejów parafii z różnych źródeł o każdym czasie – podsumowuje Maria Lebdowiczowa.

Publikacja wzbogacona jest o aneks z opowieściami o kaplicach i kapliczkach, których historię należy uchronić przed zapomnieniem. Są to miejsca kultu rozrzucone w różnych punktach miejscowości.

Można dowiedzieć się m.in. o 50 – leciu kaplicy na Piwowarówce, poznać dzieje kapliczki na Fiedorku, figury Matki Bożej w Obłazie, Krzyża Milenijnego i kaplicy Narodu Polskiego na Buczniku. Jest też kompendium wiedzy o piwniczańskich cmentarzach.

Częścią tej publikacji są: bardzo bogate kalendarium parafii pw. Narodzenia NMP i jej świątyń w Piwnicznej Zdroju. Bardzo starannie została opracowana bibliografia i indeks osobowy. Jest też wkładka z archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami. W książce publikowane są też fragmenty niezwykle cennych dokumentów i ksiąg parafialnych, a także mapy.

Książka liczy 148 stron, oprawa miękka. Wydawcą publikacji, która ukazała się drukiem w 2020 roku jest Parafia pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej Zdroju. Druk FLEKSERGIS.

Maria Lebdowiczowa, Parafia pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju i jej świątynie. Zarys historii i teraźniejszości 1348 – 2020, wydawca Parafia pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej Zdroju, Piwniczna Zdrój 2020. Opr. [email protected].









Dziękujemy za przesłanie błędu