Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/02/2020 - 19:50

Oto laureaci VIII Konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Barbara Paluchowa, poetka, artysta plastyk, fotografik, dziennikarz, animatorka kultury i działaczka społeczna oraz Antoni Kroh, pisarz, historyk kultury, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej, etnograf, autor wydanej w 2019 roku książki „Powrót na Sądecczyznę”, zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu literackiego, organizowanego od ośmiu lat przez Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, nastąpiło podczas dzisiejszej gali w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju.

Sala, w której odbywała się uroczysta gala konkursu w krynickiej pijalni, dosłownie pękała w szwach. Wśród gości, którzy przybyli na tę uroczystość, byli między innymi Zygmunt Berdychowski, prezes SKT „Sądeczanin”, władze województwa małopolskiego oraz miasta Nowego Sącza, proboszczowie sądeckich parafii, jak również nominowani do nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora i wielu sądeczan. Uroczystą galę prowadzili: Monika Fikiel-Szkarłat i Jerzy Bochyński.

Nieodłączną częścią uroczystej gali jest multimedialna prezentacja kandydatów  zgłoszonych do konkursu. Nie inaczej było w tym roku. Uroczystą galę rozpoczęła prezentacja wszystkich tegorocznych kandydatów w kategorii „Sądecki Autor”.

Protokół posiedzenia kapituły konkursu przedstawiła jej przewodnicząca Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni konkursu. - Organizatorzy przez trzy miesiące z wielką pasją przygotowywali się do dzisiejszego wydarzenia. Dla nas jest to przede wszystkim ukłon w stronę autorów – mówiła dzisiaj podczas uroczystej gali Mariola Berdychowska. – Mam nadzieję, że dzisiejszy wieczór będzie wieczorem pełnym pięknych słów i wspomnień. Celem konkursu jest uhonorowanie i promocja tych, którzy piszą o Sądecczyźnie i o sądeczanach. Dziękujemy im za to, że wkładają trud w to, co możemy później przeczytać. 

Przypomnijmy, że w tym roku w regulaminowym czasie do VIII Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zostało zgłoszonych 16 autorów w kategorii „Sądecki Autor” oraz 29 tytułów książkowych w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Pod głosowanie Czytelników poddanych zostało 16 autorów i 26 książek.

Werdyktem obradującej wczoraj kapituły w kategorii „Sądecki Autor” nominowane zostały w tajnym głosowaniu cztery osoby, zaś w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” nominację uzyskało sześć tytułów.

Najpierw na scenę prowadzący uroczystą galę poprosili nominowane osoby w kategorii „Sądecki Autor”. Wśród nich znaleźli się: Joanna Babiarz, Bronisław Kozieński, Leszek Migrała i Barbara Paluchowa. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i kwiaty. Potem nadeszła chwila, na którą czekali wszyscy.

Mariola Berdychowska ogłosiła tegorocznego laureata w tej kategorii. Została nim Barbara Paluchowa z Piwnicznej Zdroju, artysta plastyk, poetka (pisząca w języku literackim i gwarą), fotografik, dziennikarz (redaktor naczelna lokalnego miesięcznika „Znad Popradu”), animatorka kultury i działaczka społeczna. Laudację na jej cześć wygłosił prof. Bolesław Faron.

Tegoroczna laureatka konkursu w kategorii „Sądecki Autor” była totalnie zaskoczona, ale bardzo szczęśliwa. Z rąk członków kapituły odebrała dyplom, statuetkę przedstawiającą patrona konkursu i nagrodę pieniężną –  czek opiewający na kwotę 5 tysięcy złotych. - Dzisiaj spotkał mnie ogromny zaszczyt. W konkursie wystartowało tylu wspaniałych autorów, dziękuję! - powiedziała wzruszona Barbara Paluchowa. -To dla mnie ogromne wyróżnienie.  

Barbara Paluchowa, kobieta wielu talentów i pasji,  choć nie urodziła się na ziemi Czarnych Górali, właśnie z nią związana jest od kilku dekad. Dla organizatorów konkursu nie jest osobą nieznaną. Jej publikacje książkowe były już zgłaszane do konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” w poprzednich jego edycjach. Jej pasją jest badanie dziejów piwniczańskich rodzin. Wiersze pisze w języku literackim i w gwarze pogórzańskiej oraz górali nadpopradzkich. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Literatów Polskich.

Była pomysłodawczynią i współorganizatorką piwniczańskich Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko”, piętnastu edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” i trzech międzynarodowych plenerów malarskich „Beskid pędzlem zapisany”. Jest laureatką kilku nagród Grand Prix i głównych nagród w znaczących ogólnopolskich konkursach poetyckich. Otrzymała szereg oznaczeń, m.in. medal Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis, Nagrodę im. Władysława Orkana, Nagrodę II stopnia Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa, Złote Jabłko Sądeckie.

Po części oficjalnej rozpoczęły się Wieczorne Sądeczan Rozmowy, które poprowadził Zygmunt Berdychowski, prezes Sądecko-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin. Jego rozmówcami  byli członkowie zespołu redakcyjnego „Elementarza Historycznego” – sądeccy historycy – Sylwester Rękas, Sławomir Wróblewski, Jakub Bulzak  oraz Łukasz Połomski.

Następnie przedstawiono wszystkie 26 tytułów książek, na które można było głosować w tym roku. Sześć z tych publikacji uzyskało nominację do nagrody.

Nominowane książki to: „Powrót na Sądecczyznę” Antoniego Kroha, „Almanach Łącki” pod red. Jadwigi Jastrzębskiej, Zosia z Odrowąż Pieniążków Skąpska „Dziwne jest serce kobiece” w opracowaniu Rafała Skąpskiego, „Łemkowie. Miedzy integracją, a rozproszeniem (1918 – 1989)” Anny Wilk, „O miłości Ojczyzny nie deklamowaliśmy… Wspomnienia Antoniego Sejmeja Górszczyka" w opracowaniu Sylwestra Rękasa oraz „Dzieje parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach”, autorstwa Marka Smoły.

Autorzy nominowanych publikacji zostali uhonorowani dyplomami i kwiatami. Potem przyszedł czas na poznanie laureata konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. W tym roku nagrodę w kwocie 5 tysięcy złotych otrzymał Antoni Kroh, autor książki „Powrót na Sądecczyznę”, wydanej przez Fundację Sądecką. Laudację o tej wyjątkowej publikacji wygłosił Jakub Bulzak. Antoni Kroh odebrał pamiątkowy dyplom, statuetkę przedstawiającą patrona konkursu i symboliczny czek.









Dziękujemy za przesłanie błędu