Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
20/07/2021 - 13:25

Ocalić od zapomnienia. Groby wojenne w Ochotnicy i Tylmanowej

Książka pt. „Ocalić od zapomnienia. Groby wojenne w Ochotnicy i Tylmanowej” jest kolejną, która została zgłoszona do dziewiątej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Autorem publikacji jest dr Dawid Golik (współpraca Krzysztof Buczek i Wojciech Mulet). Dr Dawid Golik jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Wydawnictwo to, jak wskazuje sam tytuł koncentruje się wokół grobów wojennych, które znajdują się nie tylko na terenie cmentarzy parafialnych w Ochotnicy i Tylmanowej, ale także są rozsiane w górach i na polach.

Opisywane groby wojenne zostały podzielone przez autorów na kilka rodzajów: groby żołnierzy oraz ofiar działań frontowych i innych wypadków wojennych, groby partyzantów i osób związanych z konspiracją niepodległościową, groby ofiar pacyfikacji i akcji represyjnych okupanta niemieckiego i groby osób zlikwidowanych przez podziemie pod zarzutem współpracy z Niemcami, komunistami lub w innych okolicznościach.

Publikację wstępem opatrzył Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna, w który podkreślił, jak ważna jest pamięć o tych, którzy zginęli walcząc o wolność Ojczyzny.

Recenzentem publikacji jest dr Piotr Sadowski.

Do publikacji została dołączona, specjalnie opracowana przez Krzysztofa Buczka, mapa gminy Ochotnica Dolna, z lokalizacją cmentarzy parafialnych oraz umiejscowieniem grobów osób, które zginęły podczas wojny i są pochowane w Ochotnicy lub Tylmanowej.

Na końcu książki znajduje się galeria współczesnych zdjęć grobów związanych z wojną i okupacją, zlokalizowanych na terenie gminy Ochotnica Dolna. Autorką fotografii jest Lucyna Kozub.

Książka liczy 64 strony, oprawa twarda.

Wydawcą publikacji jest Urząd Gminy w Ochotnicy Dolnej. Druk – Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC w Nowym Sączu.

Dawid Golik (współpraca Krzysztof Buczek i Wojciech Mulet), „Ocalić od zapomnienia. Groby wojenne w Ochotnicy i Tylmanowej”, Wydawca Urząd Gminy Ochotnica Dolna, Ochotnica Dolna, 2020.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. i.michalec@sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu