Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 19 sierpnia. Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji
12/02/2019 - 13:10

„Nowy Sącz – miasto, które pokochałem”: podróż po historii dalekiej i bliskiej

Ta książka dla Wacława Jagielskiego, artysty wszechstronnego, człowieka wielu talentów, znanego sądeckiego malarza, poety i reżysera stała się próbą zatrzymania czasu jego życia w otoczonym pięknem Beskidów – Nowym Sączu.

Wacław Jagielski, to artysta wszechstronny, człowiek wielu talentów. W życiu tego sądeczanina z wyboru malarstwo i poezja, obraz i słowo, w jego twórczości, mieszają się i tworzą nierozerwalną całość.

W 2018 roku wydał on książkę, która została zgłoszona do VII edycji konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Autor piesze w niej:

- (…) Pragnę po sobie pozostawić obrazy, które będą mówić o pięknie miasta i tej ziemi. Jestem im to winien, w zamian za szczęście, jakie mnie tu nieustannie spotyka, przyrodę i całą zjawiskowość, którą niepodobna się nie zachwycić…

„Nowy Sącz – miasto, które pokochałem” to typowy esej, wprowadzający czytelnika i „widza” zarazem – bo zawiera ponad 150 obrazów i szkiców autora - w wielotorową podróż po historii tej dalekiej i całkiem współczesnej miasta Nowego Sącza, poznanej, widzianej i przeżywanej przez samego autora.

- Fakt, że Wacław Jagielski, jest konserwatorem dzieł sztuki, artystą malarzem, rysownikiem, autorem wielu wierszy i tekstów piosenek, sprawił, że książka ta stała się w pełni prawdziwym świadectwem jego ponad czterdziestoletniego procesu zakochiwania się w Nowym Sączu i jego mieszkańcach – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia.

Jest to swego rodzaju, jak trafnie napisał to we wstępie do tej pozycji dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, rozbudowane studium ikonograficzno-literackie nad utraconym czasem i jego fizycznymi znakami, odciśniętymi w dziejach miasta, z którym autor – obserwator, a zarazem twórca, związał przed laty swe życie rodzinne i artystyczne.

Dzieje Nowego Sącza i historia jego mieszkańców osnute zostały wokół pamiątek przeszłości, zabytków kultury i piękna przyrody miasta, które swoją ponad 700 - letnią metryką na stałe wpisało się w świadomość artystyczną autora. Z odczuwalną nostalgią i charakterystyczną dla siebie refleksją nad przemijającym czasem autor buduje na kanwie swojej liryki odpowiedni nastrój, potrzebny odbiorcy w percepcji „portretu miasta” i jego współczesnej kondycji.

Niezwykle finezyjnym uzupełnieniem tej ikonografii topograficznej są miniaturowe szkice zabytków, czy też detali architektonicznych zamieszczonych na poszczególnych kartach tego wydawnictwa. Autor tak układa narrację swojej opowieści o Nowym Sączu, aby czytelnik – widz, odniósł wrażenie peregrynacji po miejscach emocjonalnie związanych z Jego osobą, miastem, które miesza się również z wątkami religijnymi charakteryzującymi rys światopoglądowy autora. To jest również książka o miłości do swej rodziny, ukochanej żony i trzech synów, których to jakże często wspomina i do których zwraca się w poetyckiej czy też innej literackiej formie.

Wacław Jagielski zwraca szczególną uwagę na akcent Polskości, patriotyzmu, prowadzi czytelnika po miejscach kaźni i pomnikach pamięci męczeństwa sądeczan podczas drugiej wojny światowej. W sposób literacki łączy się z duchowo z tymi, którzy za wolność i niepodległość Ojczyzny oddawali za nią życie.

Niemały akapit poświęca swemu idolowi, wielkiemu artyście i patriocie Bolesławowi Barbackiemu. Dlatego nie bez kozery na wstępie do książki umieszcza cytat Cycerona „Żadne miejsce nie powinno być dla ciebie milsze od ojczyzny”. Zastanawia się nad przemijaniem życia tu na ziemi i jego dalszym tajemniczym istnieniem w innym pozaziemskim wymiarze.

Całą książkę dedykuje swym dziadkom Marii i Feliksowi Cieleckim, którzy stanowią dla niego doskonały wzór Polaków patriotów do końca miłujących swą Ojczyznę, do której powrócili po nieprawdopodobnie zagmatwanych losach rozłąki podczas lat zawieruchy i tułaczki wojennej i powojennej. 

Publikacja zawiera 150 obrazów i szkiców Wacława Jagielskiego, notkę biograficzną o autorze, a także spis jego wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Książka liczy 240 stron. Wydawca: FLEXERGIS w Nowym Sączu.

Wiersz o moim mieście – Wacław Jagielski

miasto, moje miasto
z granatem gwiaździstego nieba

pod stopami kryształowych luster

zimowego szronu

odgłosu tokującej cukrówki

na drewnianych poddaszach

starych kamieniczek

dumnego ratusza co z kasztanem

nocami rozmową zajęty

drzemie o poranku

miasto mojej młodości

szumiących wierzb bulwaru

i fal na Dunajcu

dumnej Baszty Kowalskiej

prastarego zamku

kocham Ciebie

i Bogu w modlitwie polecam

IM.

"Nowy Sącz - miasto, które pokochałem..."

Ta książka dla Wacława Jagielskiego, artysty wszechstronnego, człowieka wielu talentów, znanego sądeckiego malarza, poety i reżysera stała się próbą zatrzymania czasu jego życia w otoczonym pięknem Beskidów – Nowym Sączu.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________