Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/01/2016 - 07:15

Nagroda ks. Kumora: Koloniści Józefińscy w Zagorzynie koło Łącka

Przed nami IV edycja Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, którego celem jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Sądecczyzną i Sądeczanami oraz uhonorowanie sądeckich autorów.

Jedną z pierwszych książek, jaka trafiła do siedziby Fundacji Sądeckiej, są „Koloniści Józefińscy w Zagorzynie koło Łącka” autorstwa Janusza Hetmańczyka.

Pomysł zebrania i opracowania materiałów, celem opublikowania ich w zwartej formie, zrodził się w 2010 roku. Przedsięwzięcie okazało sie trudne, żmudne i czasochłonne ze względu na małą ilość archiwaliów i ich ograniczoną dostępność. Istotną przeszkodę w pracy stanowiła relatywnie duża odległość dzieląca miejsce zamieszkania (Piekary Śląskie) od Zagorzyna, Barcic, Krakowa, gdzie znajdują sie interesujące archiwalia, że nie wspomnę już o dokumentach z archiwów w: Spirze, Trewirze, Moguncji, Wiedniu czy Lwowie – pisze we wstępie Janusz Hetmańczyk.

Kolonizacja józefińska była akcją przesiedleńczą, przeprowadzoną w latach 1782 - 1789 na mocy patentu cesarza Józefa II, w ramach której umożliwiono rolnikom z krajów niemieckich osiedlanie się we wschodnich krainach cesarstwa, przede wszystkim w Galicji i Bukowinie. Na ziemi sądeckiej osiadło około tysiąca kolonistów. Nieduża kolonia powstała m.in. w Zagorzynie, wsi graniczącej z Łąckiem. Potomkowie zagorzyńskich kolonistów rozproszyli się po całej Polsce. Niektórzy wyemigrowali do Ameryki, osiedlając się w Teksasie, Connecticut i New Jersey.

Książka Janusza Hetmańczyka opowiada o pierwszych pokoleniach kolonistów w Zagorzynie. Daje wielu czytelnikom szansę poznania losów swej rodziny, niektórym zaś - odkrycia, że ich przodkowie pochodzili znad Renu.

***

Janusz Hetmańczyk (1960), pasjonuje go genealogia i historia „małych ojczyzn”. Od ponad dziesięciu lat jest prezesem zrzeszenia historyczno-edukacyjnego Stowarzyszenie „Brynica”. Jest autorem wydanej w 2009 r. książki pt. Dobieszowice z „przyległościami”: Niebyła Wesoła, Wymysłów. Historia wsi, a także opublikowanego w Almanachu Sądeckim przyczynku do biografii por. Andrzeja Buchmana „Korsaka”. Jest współautorem opracowań o historii organizacji społecznych w regionie leżącym nad rzeką Brynicą, w województwie śląskim. Od ponad 17 lat bada genealogie kolonistów józefińskich z podsądeckich wsi, głównie: Zagorzyna, Łącka, Barcic. Jest członkiem TMZŁ.

(oprac. JB)









Dziękujemy za przesłanie błędu