Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/02/2018 - 13:30

„Na styku szeptów” to „warkocz” przeżyć i wspomnień Wacława Jagielskiego

„Na styku szeptów” – to nieco nietypowy album mojego malarstwa - bądź jak też ktoś woli – tom wierszy, który zilustrowałem obrazami, szkicami i rysunkami – tak zachęca czytelnika, czy miłośnika malarstwa do sięgnięcia po tę niezwykłą pozycję sam jej autor Wacław Jagielski. Album „Na styku szeptów” został zgłoszony do konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Do wydania tego inspirującego albumu zawierającego przepiękne prace, które wyszły spod pędzla Jagielskiego, artysta przymierzał się od kilku lat, wciąż zapisując nowe pomysły, przeżycia i inspiracje, piórem, albo, jak przyznaje - barwą znalezioną na palecie malarskiej. W 2017 roku jego pomysły się zmaterializowały, urzeczywistniły. Do rąk odbiorców trafił album, w którym Jagielski dzieli się z nimi swoim  przeżywaniem świata, zachwytami, smutkiem, czasem bólem, ale nade wszystko radością życia i miłości.

Album liczący ponad 170 stronach zilustrowany został obrazami, szkicami i rysunkami, które artysta tworzył na przestrzeni kilku ostatnich lat oraz wierszami.

Profesor Stefan Dousa, wybitny rzeźbiarz, który pokusił się o krótką recenzję albumu podzielił się takimi oto przemyśleniami ...- Prezentowane prace pełne koloru i dynamizmu artysta dopełnia swoimi wierszami, tworząc oryginalną, pobudzającą naszą wyobraźnię, nową wartość. Rozmiłowany w ekspresyjnym przekazie swoich wizji, notuje je paletą nasyconą bogactwem koloru, faktur, wyrazistą kreską rysunku i walorem grafiki, a także finezyjną akwarelą. Ta bajecznie kolorowa, plastyczna przygoda odbywa się w towarzystwie poezji, dodając pełną wypowiedź przeżyć twórczych artysty. W twórczości Wacława Jagielskiego jedność tych dwóch różnych światów jest spójna i autentyczna. 

Album „Na styku szeptów” został zgłoszony do konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”, przez Marka Urbana z Wydawnictwa Flexergis Sp. z o. o.

- W poezji nic nie jest jednoznacznie oczywiste – napisał w formularzu zgłoszeniowym do konkursu dr Marek Urban. - Jak warkocz uroczej długowłosej dziewczyny, upleciona jest z wyszukanej metafory, przenośni i realnego, lecz silnie subiektywnego odczuwania autora. Książka, tom wierszy-album „Na styku szeptów” jest właśnie takim warkoczem przeżyć i wspomnień Wacława Jagielskiego, w dużej mierze pisanych poza Sączem, do wybranych, bliskich ludzi, sentymentalnej starej architektury tego miasta, przyrody, z którą autor nawiązuje i czuje ścisły kontakt, ale ponad wszystko sądeckiej muzy artysty Beaty. Bardzo często wchodzi z nią w retoryczny dialog myśli, a czasem i słów. „Na styku szeptów” nie opowie o konkretach miasta, nie powtórzy setek razy i nie przepuści przez młynek deklinacji jego nazwy, nie opowie o jego historii, nie staje się również kolejnym naukowym materiałem pełnym przypisów i bibliograficznych didaskalii. To rzecz o uczuciu i tej sferze przeżywania pomiędzy ludźmi, której na co dzień coraz częściej nam zaaferowanym obowiązkami i pracą, brakuje.

Książka „Na styku szeptów” wymyka się jednoznacznym regułom klasyfikacji uważa Iwona Stępień, recenzentka  publikacji.

- Wyróżnia się ona swoistą korelacją sztuki malarskiej i literackiej. Z jednej strony to oryginalny album malarza, który swoje dzieła ilustruje własnym słowem poetyckim. Z drugiej zaś można ją potraktować jako tom wierszy opatrzony autorskimi obrazami, szkicami, czy rysunkami.  Godny podkreślenia jest fakt, że artysta malarz, związany z Nowym Sączem, jawi się jako człowiek otwarty, poszukujący sposobów na wyrażanie siebie, swoich emocji, czy stosunku do świata poprzez różne dziedziny sztuki. Okazuje się, że subiektywny odbiór świata wyrażony obrazem może zostać dopełniony słowem, któremu autor przypisuje doniosłą rolę, np.: w wierszu pt. „Słowo”:

[…]

słowo staje się chlebem

słowo staje się ciałem

słowo staje się życiem

słowo święte się staje

słowo rodzi uczucia

słowo myśli ubiera

powiedziane przez mistrza

słowo

nie umiera.

Z prezentowanej książki wyłania się portret nie tylko artysty malarza, poety, ale także człowieka, który pragnie pokazać swój sposób wyrażania siebie, swoich zachwytów światem, radości, smutków, cierpień… Sprzyja temu wielopłaszczyznowy charakter prezentowanego tomu wierszy. „Malarski” wymiar posiadają niewątpliwie wiersze ukazujące ścisły związek autora – Sądeczanina z przyrodą, w których ważne miejsce zajmują: kwiaty, ogród, ptaki (łabędzie, jaskółki). W nich autor jawi się jako baczny obserwator świata przyrody, która towarzyszy człowiekowi od zawsze w chwilach radosnych i smutnych i, która może okazać się swoistą inspiracją twórczą artysty. Godne podkreślenia są dedykacje wierszy, które nader często pojawiają się przy utworach pana Wacława Jagielskiego. Wśród galerii postaci identyfikowanych głównie poprzez imiona (nazwiska pojawiają się w postaci inicjałów), pojawiają się kobiety, mężczyźni, ale także dzieci, ojciec, matka… Autor daje tym samym wyraz ważności relacji międzyludzkich w kształtowaniu obrazu nie tylko świata, ale także samego siebie. Oprócz tego z prezentowanego tomu wierszy wyłaniają się uniwersalne motywy: miłość zmysłowa, gorycz rozstania, problem przemijalności, zagadnienia egzystencjalne. Tonacja nastrojów zilustrowana odpowiednim fragmentem obrazu autora uwydatnia siłę jego przekazu, co niewątpliwie stanowi o oryginalności prezentowanej książki autorstwa Wacława Jagielskiego.

Wacław Jagielski, Na styku szeptów, Flexergis Sp. z o.o., Kraków 2017.

IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu