Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/06/2021 - 16:40

Muszyna – tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej

- Uzdrowisko w Muszynie, cieszące się współcześnie zasłużoną renomą wśród pacjentów licznych sanatoriów, przyciągające uwagę wielu turystów, jak również powszechnie kojarzone w całej Polsce z posiadającą cenne właściwości lecznicze wodą mineralną, u progu swojej historii nie miało łatwego startu – pisze prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we wstępie do publikacji pt. „Tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w Muszynie w kontekście europejskim. Kultura uzdrowiskowa w Europie, t. 12”.

Powołanie uzdrowiska w Muszynie, miasteczku położonym w bezpośredniej bliskości znanego kurortu Krynica, skazana być powinna na niepowodzenie. Tak się jednak nie stało. Z wielu powodów. Jakich?

O tym traktuje m.in. ta publikacja. Jest to kolejna książka zgłoszona do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Publikacja została wydana drukiem w 2020 roku pod redakcją Bożeny Płonki-Syroki, Pawła Brzegowego, Andrzeja Syroki i Sławomira Dorockiego.

Warto zaznaczyć, że jest to XII tom serii: Kultura uzdrowiskowa w Europie”.

Seria „Kultura uzdrowiskowa w Europie” (red. serii: prof. dr hab. Bożena Płonka-Syroka) prezentuje najnowsze wyniki badań dotyczące historii uzdrowisk polskich i europejskich, prowadzone w kilkudziesięciu polskich i zagranicznych (Niemcy, Turcja) ośrodkach uniwersyteckich.

Od 2012 r., gdy ukazał się pierwszy tom serii, opublikowano w niej prace kilkuset autorów. Każdy z tomów poświęcony jest jednemu głównemu tematowi, któremu towarzyszą publikacje wyników badań dotyczących innych zagadnień związanych z problematyką uzdrowiskową, ukończonych w danym roku. Umożliwia to prowadzenie bieżącej ewidencji badań nad historią uzdrowisk, realizowanych w polskich ośrodkach akademickich.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

„Tom 12 serii Kultura uzdrowiskowa w Europie został poświęcony omówieniu tradycji i perspektyw rozwoju kultury uzdrowiskowej w Muszynie. Artykuły poświęcone tej tematyce zostały ujęte w pierwszej części książki. Autorami artykułów dotyczących Muszyny są: prof. Jarosław Kita, dr hab. Weronika Wrona-Wolny, prof. Zbigniew Jerzy Przebębski, dr Małgorzata Zdon-Korzeniowska, Ryszard Kruk, Barbara Rucka, Malwina Kołt, Sylwia Rypel. Publikacje dotyczące uzdrowiska Muszyna odznaczają się wysoką wartością naukową. Wnoszą nowe, oryginalne elementy do dorobku nauki polskiej dotyczącego historii tego uzdrowiska”.

W tomie 12 serii Kultura uzdrowiskowa w Europie znajdują się także dwie dodatkowe, obszerne części: „Z historii uzdrowisk w Małopolsce” oraz „Z historii uzdrowisk polskich i europejskich w XIX-XXI wieku”. Stanowią one kontekst dla wyników badań historycznych nad uzdrowiskiem Muszyna.

W publikacji znalazły się artykuły dwudziestu ośmiu autorów, archiwalne zdjęcia, tabele, wykresy i współczesne fotografie udostępnione przez Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

Książka liczy 507 stron, oprawa miękka. Wydawca: Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Arboretum we Wrocławiu. Publikacja została wydana przy wsparciu Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji w Krakowie i dofinansowana przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP i Fundacje Humanitas et Scientia. Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Arboretum we Wrocławiu.

Praca zbiorowa pod redakcją Bożeny Płonki-Syroki, Pawła Brzegowego, Andrzeja Syroki, Sławomira Dorockiego, Tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w Muszynie w kontekście europejskim. Kultura uzdrowiskowa w Europie, t. 12, Wrocław, 2020.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu