Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
18/02/2019 - 08:00

Marzanna Raińska: ocala kulturalne i historyczne dziedzictwo Sądecczyzny

Marzanna Raińska jest pasjonatką w każdym calu. Przez wiele lat związana z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Choć jest już na emeryturze, czasu nie marnuje. Realizuje kolejne imponujące projekty. Ocala od zapomnienia kulturalne i historyczne dziedzictwo Sądecczyzny.

Marzanna Raińska została zgłoszona do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki Autor". Jej kandydaturę wysunęło Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.  

Kandydatka do Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora jest absolwentką wydziału historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 1980 zatrudniona w Wojewódzkim Ośrodku Kultury, od 1998 – w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, kolejno na stanowiskach: instruktor d.s. sztuki ludowej, kierownik Sądeckiej Oficyny Wydawniczej, specjalista d.s. promocji dziedzictwa kulturowego Małopolski.

W roku 1992 współtworzyła Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór, do roku 2003 była szefową biura organizacyjnego tego festiwalu.

- W trakcie swojej ponadtrzydziestoletniej pracy w WOK, a potem w MCK "Sokół" była inicjatorką wielu znaczących wydarzeń artystycznych - czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu. - Pani Marzanna pełniła m.in. funkcję komisarza wielu wystaw w sądeckich galeriach.

Od kilku lat jest emerytką, ale czasu nie marnuje. Jako osoba wybitnie uzdolniona plastycznie jest autorką licznych projektów graficznych do materiałów promocyjnych: katalogów, folderów, plakatów, ulotek i kalendarzy. Jest autorką (teksty, zdjęcia, projekty graficzne, skład) licznych publikacji książkowych, m.in. historii Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ  w Nowym Sączu, monografii MCK SOKÓŁ wydanej z okazji 30-lecia i 40-lecia działalności.

W roku 2013 ukazała się jej książka pt. "Dwory Małopolski w fotografii archiwalnej", a rok później monumentalne trzytomowe wydawnictwo „Dwory Małopolski - historia i współczesność”, efekt prawie dziesięciu lat gromadzenia materiałów, podróżowania po całym regionie, kwerendy w archiwach i bibliotekach, setek rozmów z właścicielami i spadkobiercami dworów, wyszukiwania zdjęć i grafik historycznych i wykonywania tysięcy zdjęć.

„Dwory” to zasadnicza część projektu pt. „Zapomniane ścieżki” realizowanego przez MCK SOKÓŁ. Jego autorką jest właśnie Marzanna Raińska, która prowadziła też portal www.dworymalopolski.pl. Główny cel tego przedsięwzięcia to wydobycie z mroków zapomnienia i zniszczenia tradycji polskich dworów, ich architektury, piękna, przypomnienie roli, jaką w historii naszego narodu odegrała instytucja dworu, co nader skutecznie zostało zniszczone w czasach PRL. To praca o charakterze popularnonaukowym, będąca połączeniem wydawnictwa albumowego (książka zawiera około 2000 zdjęć) z przewodnikiem po dworach, ukazującym historię poszczególnych obiektów. Jej wydawcą jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Marzanna Raińska: ocala kulturalne i historyczne dziedzictwo Sądecczyzny
Marzanna Raińska jest pasjonatką w każdym calu. Przez wiele lat związana z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Choć jest już na emeryturze, czasu nie marnuje. Realizuje kolejne imponujące projekty. Ocala od zapomnienia kulturalne i historyczne dziedzictwo Sądecczyzny.


Dziękujemy za przesłanie błędu

ORGANIZATOR

PARTNER
ORGANIZACYJNY

PATRONAT MEDIALNY


PARTNERZY

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)