Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/05/2021 - 19:10

Maria Lebdowiczowa, człowiek omnibus, ambasadorka Piwnicznej Zdroju

Kto nie zna w Piwnicznej Zdroju i Dolinie Popradu Marii Lebdowiczowej? Znają ją chyba wszyscy.

Maria Lebdowiczowa jest wzorem piwniczańskiego, sądeckiego i polskiego patriotyzmu. Uczy własną postawą, wiernością dobrym zasadom, godną podziwu pracowitością. Można śmiało powiedzieć, że prawie każde wydarzenie kulturalne w Piwnicznej wymaga zaangażowania: pióra, wiedzy i talentu Marii Lebdowiczowej.

Jest ona kolejną kandydatką zgłoszoną do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Maria Lebdowiczowa jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Jej umiłowanie języka ojczystego wybiegło daleko ponad wymagania programu szkolnego – niejako „zmaterializowało się” w prozie i poezji tworzonej przez nią. Jest bowiem autorką (lub współautorką) wielu książek. Jest też autorką ogromnej liczby publikacji z dziedziny historii i kultur, felietonów, wywiadów w prasie lokalnej i krajowej. Jest redaktorem i korektorem albumów, przewodników i wydawnictwa WiT z Piwnicznej, redaktorką tomików poezji piwniczańskich poetek. Jest inicjatorką i autorem scenariuszy licznych spotkań i promocji poetyckich.

- Całe swoje życie zawodowe związała z Piwniczną – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu. – Angażowała się i angażuje w działalność kulturalną. W latach 50. XX wieku grała w Zespole Mandolinowym Echo. Przez wiele lat występowała w amatorskim teatrze Koła Dramatycznego im. B. Barbackiego w Piwnicznej Zdroju.

W 1991 r. wspólnie z mężem założyła gazetę Znad Popradu, przez kilka lat będąc jej redaktorem naczelnym, następnie zaś członkiem zespołu redakcyjnego. Jest animatorką licznych wydarzeń kulturalnych w Piwnicznej. Zaangażowała się w organizację corocznej międzynarodowej imprezy poetyckiej „Wrzosowisko”. Jest też m.in. współorganizatorką konkursu poetyckiego „Sen o Karpatach”, przede wszystkim jako jurorka konkursu i redaktorka ośmiu almanachów pokonkursowych. Współorganizatorka warsztatów literackich dla uzdolnionej młodzieży i dorosłych. Wielokrotnie przygotowywała przedstawienia, akademie, spotkania artystyczne, promocje poetyckie.

Publikowała w „Almanachu Sądeckim”, „Gościu Niedzielnym”, „Głosie Nadpopradzia”.

Maria Lebdowiczowa to autorka wielu wydawnictw: „Rzeka z miasteczkiem w tle” (2003), „Dawni piwniczanie. Słownik biograficzny” (2006), „Skarby w Kicarzy” (2008), „W mojej krainie, Wiersze” (2008), „Stanisław Pióro „Emir”. Żołnierze wyklęci. Wspomnienia rodzinne” (2012), „Z ludu i dla ludu. Proboszczowie parafii Piwniczna w XV-XXI i powołani z Piwniczańskiej Ziemi” (2013).

Jest również współautorką innych publikacji, m.in. „Studia i szkice z dziejów miasta 1772-1998. Monografia Piwnicznej” (1997), „Profesor Szymon Kopytko 1879-1969” (2009), „Bank Spółdzielczy w Piwnicznej Zdroju” (2006), „W krainie pieśni i tradycji. Legendy, śpiewy i obrzędy” (2010), „Wojna i okupacja w Piwnicznej i na Sądecczyźnie” (2010), „Kolory Nadpopradzia” (2012), „Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej i jej Orkiestry Dętej 1886-1996” (2013), „Parafia pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej Zdroju i jej świątynie. Zarys historii i teraźniejszości 1348 – 2020” (2020). Zajmuje się korektą, a także redakcją wielu wydawanych w Piwnicznej publikacji.

Maria Lebdowiczowa ma rozległą wiedzę o regionie, jego kulturze i języku – służąc nią Towarzystwu Miłośników Piwnicznej, Zespołowi Regionalnemu „Dolina Popradu”, studentom. To dzięki osobistemu zaangażowaniu pani Marii Lebdowiczowej piwniczanie mieli możność dokładniej zapoznać się z historią PPAN – powojennej akowskiej organizacji (1945-49) i jej tragicznym finałem na Słowacji. W 2014 r. pani Maria Lebdowiczowa sprawiła, że Słowaczka Zofia Dubielova otrzymała od polskiego IPN-u tytuł „Świadek historii”.       

Maria Lebdowiczowa była nagradzana w konkursach literackich (m.in. w Nowym Sączu, Starym Sączu, Białym Dunajcu, Skarżysku Kamiennej). Otrzymała wiele wyróżnień i laurów. Wśród nich są: nagroda starosty Srebrne Jabłko Sądeckie (2008); Honorowy Obywatel Miasta Piwniczna Zdrój (2008); honorowa odznaka Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej (2011). Była nominowana w I Małopolskim Plebiscycie „Poza Stereotypem”. W 2013 roku nominowana w konkursie literackim o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Pani Maria Lebdowiczowa jest wzorem piwniczańskiego, sądeckiego i polskiego patriotyzmu. Uczy własną postawą, wiernością dobrym zasadom, godną podziwu pracowitością. Można śmiało powiedzieć, że prawie każde wydarzenie kulturalne w Piwnicznej wymaga zaangażowania: pióra, wiedzy i talentu Marii Lebdowiczowej. A to, że w piwniczańskim miasteczku rozwinęło się swoiste zagłębie poetyckie, zawdzięczamy właśnie jej. Rozsławia to miasteczko. Jest osobą bardzo życzliwą, aktywną i chętną do pomocy. I skromną.

Kiedy w 2008 r. odbierała tytuł Honorowego Obywatela Piwnicznej, powiedziała: „Nauczono mnie, że w życiu trzeba robić to, co dyktuje serce i co jest potrzebne.” Kandydatkę zgłosił Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. D. Szaflarskiej w Piwnicznej Zdroju.

Maria Lebdowiczowa nadal uczestniczy czynnie w niektórych wydarzeniach kulturalnych, ostatnio w przygotowaniu cyklu materiałów wizualnych o Popradzie. Nadal opracowuje ciekawe materiały dla lokalnej gazety i na blog prowadzony przez piwniczański MGOK. Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu