Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
21/02/2020 - 13:55

Magdalena Ponurkiewicz: pisze i wydaje książkowe hity

Po każdą książkę jej autorstwa ustawiają się długie kolejki. Ma rzesze wiernych czytelników. „Byłam niewolnicą, czyli na czarno w Nowym Jorku”, „Okruchy Pamięci”, „Tajemnica węgierskiego manuskryptu”, „Okruchy życia” oraz „Bój o Polskę. Listy do przyjaciela” – to twórczy dorobek Magdaleny Ponurkiewicz, pisarki już kilkakrotnie nominowanej do Nagrody Ks. Prof. Bolesława Kumora.

Magdalena Ponurkiewicz po raz kolejny znalazła się w gronie osób zgłoszonych do tego konkursu w kategorii „Sądecki Autor”.

Do tegorocznej jego edycji zgłosił ją ks. Józef Babicz, rezydent parafii Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach.

Magdalena Ponurkiewicz urodziła się w 1945 roku w Barcicach. Mieszka w Nowym Sączu. Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła też logopedię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i temu zawodowi poświęciła przeważającą część swojego życia. W 1973 roku powróciła na Sądecczyznę.

Pracowała w sądeckiej służbie zdrowia i w oświacie, organizowała pierwsze gabinety logopedyczne, szkoliła nauczycieli, prowadziła terapie indywidualne i grupowe, dorosłych i dzieci. Zadebiutowała w 1986 roku w zbiorku wierszy „Leśne przypomnienia”. W 1999 roku ukazało się jej opowiadanie „Zatyczka” na łamach Przeglądu Readers Digest. Kolejna jej książka „Okruchy pamięci” najpierw drukowana była w odcinkach na łamach „Kuriera Starosądeckiego”. Wydana została w 2001 roku przez Sądecką Oficynę Wydawniczą Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.

- Magdalena Ponurkiewicz jest autorką pięciu książek, z których trzy: „Okruchy pamięci”, „Tajemnica węgierskiego manuskryptu”, „Okruchy życia” uznane zostały za hity sławiące ukochaną przez autorkę Sądecczyznę – pisze w uzasadnieniu zgłoszenia ks. Józef Babicz, „Sądeczanin Roku 2017” – Wyrazem tego są zdobywane dwukrotnie pierwsze miejsca w głosowaniu czytelników w Konkursie o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w latach 2013 – 2014 i nominacja w 2018 roku.

Jak zaznacza ks. Babicz są to opowieści o przeszłości i teraźniejszości, o przyrodzie doliny Popradu i Dunajca, promujące Małą Ojczyznę. Według kapłana ostatnia – piątka książka napisana przez Magdalenę Ponurkiewicz „Bój o Polskę. Listy do przyjaciela” jest doskonałą publicystyką polityczną lat 2015 – 2019. Nie brakuje w tej publikacji celnych krytycznych ocen zgodnych z polską racją stanu i obrony wartości bliskich autorce. Bardzo wysoko książka ta jest oceniana przez prof. dr hab. Juliana Dybica z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Opr. [email protected], Fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu