Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/02/2020 - 15:05

Leszek Bolanowski: w tym człowieku drzemie wiele talentów

Tylko część z nich ujrzała światło dzienne. Leszek Bolanowski zapewne nieraz mile nas zaskoczy wieloma realizowanymi pomysłami i inicjatywami.

Jest to kolejny kandydat zgłoszony w tym roku do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Leszka Bolanowskiego zgłosiła dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. To właśnie w tej szkole uczy kolejne młode pokolenia sądeczan i nie tylko.

Choć nie jest rodowitym sądeczaninem, z tym miastem związał swoje życie.

Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek filologia polska, rocznik 1978 roku).  Od 1983 roku pracuje w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Od 1999 roku jest asystentem w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu Ponadto: był redaktorem naczelnym Radia „Echo” (1994-1996); na swoim koncie może zapisać również działalność publicystyczną w TVP Kraków „Kronika Krakowska” (1993-1995); audycje autorskie w Radiu Kraków (1993-1996).

Leszek Bolanowski jest nauczycielem, poetą założycielem i liderem Kabaretu ERGO, wykładowcą akademickim, reżyserem i scenarzystą koncertów, spektakli, widowisk i filmów dokumentalnych.

Laureat nagród artystycznych, pasjonat i społecznik. Inicjator benefisów sądeckich, czy Festiwalu Form Kabaretowych „Fafik”.

Autor kilku publikacji. W ubiegłym roku ukazała się drukiem jego najnowsza książka „Katedra 1292”. Jest to przetworzona i wzbogacona wersja przygotowanego przez Leszka Bolanowskiego scenariusza spektaklu historyczno-artystycznego z okazji 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza. Publikacja została zgłoszona do tegorocznej ósmej edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora.

- Ta książka jest o tyle istotna, że powstała w kontekście historycznym dość ważnym, dlatego że skumulowały się pewne daty. Była 725 rocznika lokacji miasta, parę miesięcy później stulecie odzyskania niepodległości i 115 rocznica II Liceum Ogólnokształcącego. To skutkowało tym, że musieliśmy te daty zdyskontować w jakieś formie artystycznej i udało się to zrobić w formie widowiska. To, że została wydana książka to jest troszkę przypadek, bo ktoś wpadł na pomysł, aby spektakl przełożyć na język bardziej trwały, czyli w formie książki – wyjaśnia Leszek Bolanowski.

Dorobek literacki:

- VII Wieków Nowego Sącza, według obrazów „Nocy św. Justa”

- Rymy Stańczykowskie

- Jeremiasz Zielarza Przypadki (powieść realistyczno-wizyjna o Nowym Sączu)

- Mała Antologia Sądeckiego Limeryku

- Królestwo Braci Pierzastych (powieść dla dzieci)

- Katedra 1292 (historia Nowego Sącza pisana słowem, anegdotą, obrazem i muzyką)

- Baśnie i Legendy II Budy

- Kredens Literacki. Mała Antologia II LO

Jako współautor

- II LO. Dzieje Szkoły 1903 – 2003

- II LO Post Scriptum

Opr. [email protected], fot. arch. Leszka Bolanowskiego.









Dziękujemy za przesłanie błędu