Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
25/08/2021 - 08:05

Książka z pysznościami. Zupa z papli, juha, korpielanka i trzęsionka

Wystarczy przeczytać tytuł tej książki, wystarczy spojrzeć na jej okładkę, a wszystko staje się jasne. Jej zawartość będzie SMAKOWITA. Taka jest …dawna kuchnia górali gorczańskich.

Jajecznica na spyrce, zupa z papli, juha, trzęsionka, placki z blachy, korpielanka i inne smakołyki, że …palce lizać. Takie i inne pyszności są do dzisiaj gotowane, smażone i pieczone przez gospodynie z Ochotnicy Górnej. To ich tradycyjna kuchnia, to ich przepisy, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Można je znaleźć w książce pt. „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku”, która została zgłoszona do dziewiątej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Publikacja ukazała się drukiem w ubiegłym roku, a wydało ją Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej. Smakowite przepisy zostały opracowane i przygotowane do druku przez działające w nim gospodynie.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy, że „jest to zbiór dawnych tradycyjnych przepisów, bazujących na tradycyjnych produktach dostępnych w każdym kiedyś gospodarstwie domowym. Przepisy zostały pogrupowane z uwzględnieniem podziału na cztery pory roku, bowiem to z jakich składników przyrządzano potrawy zależało w dużej mierze od dostępności produktów – płodów rolnych.

Publikacja rozpoczyna się od wierszowanego wstępu autorstwa Stanisławy Gołdyn – lokalnej ochotnickiej poetki. Z kolei każda pora roku została opatrzona opisem i charakterystyką produktów, które wówczas były dostępne. Każda z potraw jest ilustrowana przepięknymi zdjęciami. Ich autorami są Lucyna Kozub i Michał Piętak.

Zbiór przepisów jest bardzo różnorodny. W publikacji można znaleźć nawet dania wegetariańskie i wegańskie. Znajdują się także recepty na pyszne i zdrowe zupy, placki z blachy, dania jarskie, ciasta i inne tradycyjne potrawy. Na końcu publikacji znajduje się galeria autorek i autorów przepisów. O układ całości i komentarze zadbała Janina Król, a o opiekę redakcyjną Jacek Tokarski.

Publikacja została przygotowana na zlecenie Koła Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej przez Wydawnictwo Wysoki Zamek w Krakowie. Druk: Drukarnia: Opolgraf z Opola. Wydawnictwo otrzymało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Książka liczy 190 stron, oprawa twarda. „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku”, Janina Król, wydawca: Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnica Górna 2020. Opr. [email protected]

Dziękujemy za przesłanie błędu