Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
06/06/2021 - 08:20

„Kowalnia” rozsławia folklor i kulturę Pogórzan już dwadzieścia lat

Stróże, malowniczo położona miejscowość między Grybowem, a Gorlicami słynie nie tylko z unikatowego skansenu – Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika, imprez sportowych i dużej imprezy integracyjnej – Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Ze Stróżami wiąże się nierozerwalnie słowo: Kowalnia. Jest to wzniesienie (około 400 m n.p.m.), u podnóża, którego położona jest ta miejscowość, ale jest to też nazwa miejscowego zespołu, który rozsławia kulturę Pogórzan.

O jakim zespole mowa? Oczywiście o Zespole Regionalnym „Kowalnia”, który w Stróżach działa od dwudziestu lat. To właśnie temu zespołowi poświęcony jest album pt. „Gramy, śpiewamy, tańczymy. 20 lat Zespołu Regionalnego „Kowalnia” 2000 – 2020”. Jest to praca zbiorowa kilku autorów. Wśród nich znaleźli się: Jerzy Liszka, Stanisława Elżbieta Morańda i Janina Obrzut.

Wydana w ubiegłym roku publikacja została zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Album rekomenduje Stowarzyszenie Regionalne „Kowalnia” w Stróżach.

W Zespole Regionalnym „Kowalnia” grają, śpiewają i tańczą ludzie, których połączyło umiłowanie rodzimej kultury i folkloru.

- Dziedzictwo kulturowe – postrzegane na poziomie lokalnym poprzez mowę, strój, obyczaje czy tańce buduje poczucie wspólnoty i szacunku dla poprzednich pokoleń, a przy tym dumy ze swojej Małej Ojczyzny – pisze we stępie do książki Stanisława Elżbieta Morańda, choreograf Zespołu Regionalnego „Kowalnia”.  

„Kowalnia” ze Stróż należy do grup prezentujących folklor w formie autentycznej. Zespół działa przy Stowarzyszeniu Regionalnym „Kowalnia”, a w ubiegłym roku obchodził jubileusz 20-lecia działalności.

- Jesteśmy dumni, że 20 lat działalności artystycznej „Kowalni” zaowocowało – zbudowaniem „marki” zespołu i znalezieniem się w tym zacnym gronie małopolskich zespołów regionalnych, o czym świadczą liczne cenne nagrody, zdobyte przez tę grupę na wielu polach swojej działalności - dodaje pani choreograf.

Folklor Pogórza, który rozsławia Zespół Regionalny „Kowalnia” jest bardzo piękny. Bogactwo tańców, przyśpiewek, muzyka, a zarazem prostota stroju sprawiają, że na tle innych regionów jest on rozpoznawalny i unikatowy.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

- Po 20 latach pracy z grupą ludzi, których połączyło zamiłowanie do muzyki, tańca ludowego, śpiewu oraz kultury ludowej postanowiliśmy zebrać zdjęcia, zapisane wspomnienia i wydać album. Jest on dowodem naszej artystycznej działalności.

Dowodem na to, choć mamy pandemię, że zespół jest i działa.

W albumie można przeczytać o początkach zespołu i kolejnych latach, kiedy „Kowalnia” zdobywała prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Są wymienieni wszyscy członkowie Zespołu Regionalnego „Kowalnia” i „Mała Kowalnia” w latach 2000 – 2020. Są wymienieni założyciele, choreografowie, kierownictwo zespołu. Są też wymienieni ci, którzy zadbali o odtworzenie niepowtarzalnych strojów, w jakich występują członkowie zespołu. W publikacji znajduje się też wykaz najważniejszych osiągnięć zespołu.

Album to również przepiękne zdjęcia, dokumentujące historię zespołu. Ich autorami są: Jerzy Liszka, Józef Gucwa, Waldemar Kompała.

Album liczy 112 stron, oprawa twarda. Wydawcą jest Stowarzyszenie Regionalne „Kowalnia” ze Stróż. Druk: Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC. Publikacja została sfinansowana z budżetu gminy Grybów i powiatu nowosądeckiego.

Zespół Regionalny „Kowalnia” został założony w styczniu 2000 roku z inicjatywy Janiny i Władysława Obrzutów, Haliny i Mirka Mirków oraz Stanisława Koguta. Do zespołu dołączyli: Bogumiła Kowalska – choreograf i Henryk Kuś – etnograf i choreograf. Za muzykę odpowiedzialny był Władysław Obrzut. Pierwszym opiekunem zespołu była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.

Zespół to jednak nie tylko nazwa, ale przede wszystkim ludzie, którzy włożyli całe swoje serce w kontynuację tradycji kultury ludowej na tym terenie.

Jerzy Liszka, Stanisława Elżbieta Morańda i Janina Obrzut, Gramy, śpiewamy, tańczymy. 20 lat Zespołu Regionalnego „Kowalnia” 2000 – 2020, Wydawca: Stowarzyszenie Regionalne „Kowalnia” ze Stróż, Stróże 2020

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu