Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/04/2022 - 09:55

Nagroda Kumora: ten wygodny przewodnik zmieścisz do każdego plecaka

Tym razem mamy dla naszych Czytelników coś specjalnego. O Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii ”Książka o Sądecczyźnie” walczy w tym roku wyjątkowa pozycja – ”Przewodnik turystyczny. Ochotnica & Tylmanowa & Leśnica".

”Przewodnik turystyczny. Ochotnica & Tylmanowa & Leśnica” zawiera łącznie 33 trasy polskie prowadzące po atrakcjach zlokalizowanych w Ochotnicy i Tylmanowej oraz 12 tras słowackich. Trasy polskie Ochotnica & Tylmanowa zostały podzielone na trasy piesze (10 tras), trasy rowerowe (9 tras), trasy biegowe (5 tras), trasy narciarskie (4 trasy) oraz trasy tematyczne (5 tras).

Każda z tras została szczegółowo opisana w przewodniku. Jak czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu, w opisie uwzględniono między innymi charakterystykę miejsc szczególnych znajdujących się na trasie oraz w jej pobliżu. Informacje te pomagają turyście w zlokalizowaniu ważnych historycznie, kulturowo i przyrodniczo punktów w Ochotnicy i Tylmanowej. Turysta ma zasygnalizowane atrakcje, które ma możliwość zobaczyć wybierając konkretną trasę.

Opisy miejsc szczególnych wykonali: Krzysztof Buczek, Dawid Golik i Wojciech Mulet. Autorem tekstów w przewodniku jest między innymi Robert Zakrzewski. Wszystkie trasy zostały wyposażone w profil wysokościowy, który zawiera ważne dla turysty informacje dotyczące przewyższeń, długości trasy oraz najwyższego punktu na trasie. Przy trasach został także podany szacunkowy czas jej przejścia oraz określono jej poziom trudności.

Ważną częścią przewodnika stanowią mapy, na których oznaczono przebieg tras. Mapy są integralną częścią przewodnika, ale są to rozkładane strony (w formie skrzydełek). Dzięki temu rozwiązaniu są bardziej czytelne, ale i szczegółowe. Przewodnik jest też praktyczny - ma mały format, w związku z tym może towarzyszyć turystom podczas górskich wędrówek, ponieważ mieści się w plecaku. Dodatkowo został wykonany na spirali, dzięki której z łatwością można go składać i otwierać na dowolnej stronie, nie grozi to rozklejeniem lub nagłym zamknięciem.

Przewodnik jest bogato ilustrowany zdjęciami autorstwa Adama Brzozy. Zdjęcia do słowackiej części wykonał Matus Tatarko. Całość tłumaczona jest na język polski i słowacki. Rok pierwszego wydania: 2021.