Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
21/02/2014 - 13:56

Kapituła wyłoniła zwycięzców Nagrody im. ks. B. Kumora. Laureatów poznamy w Sokole

W siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu zebrała się dzisiaj Kapituła Konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, która podsumowała wyniki głosowania internetowego i wybrała laureatów drugiej edycji konkursu w dwóch kategoriach: "Sądecki Autor "i "Książka o Sądecczyźnie" . Nazwiska poznamy jutro podczas Wielkiej Gali Sądeczan w MCK "Sokół", podsumowującej plebiscyt na Sądeczanina 2013 Roku.
Przypomnijmy, że laureaci Konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, znakomitego historyka kościoła, rodem z podsądeckiej Niskowej, otrzymają pamiątkowe statuetki, wyobrażające patrona konkursu, oraz nagrodę pieniężną (po 10 tys. zł), ufundowaną przez Fundację Sądecką i Instytut Studiów Wschodnich w Warszawie.
Jak już informowaliśmy, że do nagrody zgłoszono w tym roku 10 autorów i 12 książek (poniżej lista zgłoszeń). Poszczególne pozycje i dorobek twórców piszących o Sądecczyźnie prezentowaliśmy przez ostatnie tygodnie w naszym portalu.
Przez tydzień internauci mogli poprzeć swoich faworytów wypełniając specjalny formularz do głosowania. Wyniki internetowego plebiscytu były ważnym elementem ostatecznej decyzji Kapituły. To gremium obradowało pod przewodnictwem Marioli Bardychowskiej, dyrektora organizacyjnego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Szefowa jury na początku dzisiejszego spotkania wręczyła akt nominacyjny członka Kapituły Wandzie Łomnickiej -Dulak, znakomitej poetce z Piwnicznej, ubiegłorocznej laureatce konkursu w kategorii "Sądecki Autor" ( w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" w ub.r. wygrały trzytomowe "Dzieje Miasta Nowego Sącza", wydane pod red. Feliksa Kiryka w 1992 r. z okazji 700-lecia Nowego Sącza).
W Kapitula zasiadali ponadto: Barbara Pawlik, dyr. Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego w Nowym Sączu, Marta Jakubowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, Antoni Malczak, dyrektor MCK "Sokół", Witold Kaliński, prezes Stowarzyszenia Literackiego im. C. Norwida, Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Michał Mułka, dyrektor biura posła Andrzeja Romanka oraz dwaj dziennikarze: Piotr Gryźlak (MCK "Sokół") i Henryk Szewczyk (miesięcznik "Sądeczanin").
Kapituła miała twardy orzech do zgryzienia. Po podjęciu niełatwej decyzji (potrzebne były dwa tajne głosowania), dyskutowano o przyszłości konkursu.
Barbara Pawlik poinformowała, że zbiory regionalne sądeckiej książnicy każdego roku wzbogacają się o ok. 250 pozycji książkowych, dotyczących szeroko pojętej Sądecczyzny. Mariola Berdychowska, wsparta mocnym głosem przedstawiciela naszej redakcji zadeklarowała, że portal Sądeczanin.info i miesięcznik "Sądeczanin" są gotowi promować, nie okazjonalne, ale przez okrągły rok wydawane na bieżąco Sandecjana. Ustalono, że w przyszłości zgłoszenia do nagrody przyjmowane będą przez dłuższy czas.
- A wszystko po to, żeby popularyzować książki o Sądecczyźnie i książki sądeckich autorów - podkreśliła Mariola Berdychowska.
Początek jutrzejszej uroczystości w "Sokole", na której zostaną ogłoszone wyniki tegorocznej edycji Konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora oraz wręczona nagroda od Czytelników naszego portalu dla autora, który wygrał rywalizację internetową - o godz. 11.
Wcześniej w kościele św. Kazimierza zostanie odprawiona msza św. w intencji Sądeczan, zamówiona przez zarząd Fundacji Sądeckiej.
Poniżej lista zgłoszeń do drugiej edycji Konkursu im. Ks. Prof. Bolesława Kumora".

**
Kategoria "Książka o Sądecczyźnie"

1. "Uczczona po królewsku. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu", autor - Jakub Bulzak;
2. "Za klauzurą. Starosądecki klasztor klarysek od założenia do współczesności", autor - Danuta Sułkowska;
3. "Śladami Podziemia. Działalność niepodległościowa w rejonie Tęgoborza w latach 1939-1953", praca zbiorowa pod redakcją Dawida Golika;
4. "Wielmożny Pan Nowy Sącz", autorzy - Sylwester Adamczyk, Justyna Machałowska;
5. "Idziemy z pieśnią i tońcem...", autor - Janusz Michalik;
6. "Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie", autor - Antoni Kroh;
7. "Sądecczyzna w historiografii, literaturze i mediach", praca zbiorowa pod red. Bolesława Farona;
8. "Tajemnica węgierskiego manuskryptu", autor - Magdalena Ponurkiewicz;
9. "Dar pamięci - dawni ludzie, rodziny, dawne domy", autor - Barbara Krężołek-Paluch;
10. "Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej", autor - Anna Janota-Strama;
11. "Z ludu i dla ludu", autor - Maria Lebdowiczowa;
12. "Opuszczone wsie ziemi gorlickiej", autorzy - Andrzej Piecuch, Adam Harkowy, Mariola Jankowska-Harkowy.

Kategoria "Sądecki autor"

1. Danuta Sułkowska;
2. Jakub Marcin Bulzak;
3. Jerzy Giza;
4. Janusz Michalik;
5. Antoni Kroh;
6. Adam Ziemianin;
7. Bolesław Faron;
8. Magdalena Ponurkiewicz;
9. Barbara Krężolek-Paluch;
10. Maria Lebdowiczowa.

(s), fot. własne








Dziękujemy za przesłanie błędu