Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
14/02/2018 - 16:30

Jakub Bulzak – pasjonat historii, publicysta, animator kultury

Młode pokolenie sądeckich historyków reprezentuje Jakub Bulzak. Jest autorem i współautorem niezliczonych tekstów, artykułów naukowych oraz książek i podręczników. W tym roku znalazł się w gronie osób nominowanych do konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Jakub Bulzak jest historykiem, pedagogiem, publicystą, animatorem kultury, wziętym konferansjerem, a poza wszystkim ceremoniarzem i kantorem w parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu. Jest absolwentem I LO w Nowym Sączu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Studia historyczne ukończył w 2010 roku.

Obecnie na wydziale humanistycznym tej uczelni przygotowuje rozprawę doktorską. Na co dzień pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu gdzie organizuje przedsięwzięcia naukowe i kulturalne.

Jego kandydaturę zgłosił Józef Kaczmarczyk, prezes Fundacji im. dra Jerzego Masiora w Nowym Sączu.

- Jakub Bulzak jest jednym z najaktywniejszych młodych (ur. w 1986 roku) autorów na Sądecczyźnie – mówi Józef Kaczmarczyk. – Jest autorem i współautorem tekstów, artykułów naukowych oraz książek i podręczników.

W dorobku ma m.in. książkę  pt. „Uczczona po królewsku. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu, Kraków 2013,  i monografię Regionalnego Zespołu Pieni i Tańca „Lachy 1956 – 2006, Nowy Sącz 2006.   

Pan Jakub jest współautorem rozdziału „W latach okupacji niemieckiej 1939 – 1945” w monografii „Podegrodzie. Dzieje wsi i gminy podegrodzkiej” pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 2014. Ma, jako redaktor udział (redakcja naukowa, wstęp) w pracy Marka Kluzy pt. „Kustosz Sądeckiej Góry Tabor. Osoba i posługa Księdza Władysława Lesiaka (1908 – 1977), Kraków 2015.  Opisał także historię 35. edycji Festiwalu Młodych Talentów w „Liceum Dłogoszowym” oraz ”Święto Dzieci Gór”. 

Przez cały 2017 rok publikował w miesięczniku „Sądeczanin” cykl świetnych materiałów poświęconych rocznicy lokacji Nowego Sącza.     

Jako jeden z dwóch historyków z Małopolski (obok ks. prof. Józefa Mareckiego) został zaproszony do Centralnego Projektu Badawczego IPN pn. „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polce w latach 1944 – 1989” - ścieżka badawcza: „Miejsca święte pod nieświętym nadzorem. Polityka władz PRL wobec sanktuariów” i poproszony o napisanie artykułu naukowego pt. „Działania władz wobec sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej 1945 – 1989”. Publikacja złożona została do druku. Jej wydanie planowane jest w pierwszej połowie br.  

Jest również członkiem wielu stowarzyszeń, reżyserem spektakli operowych, scenarzystą, reżyserem oraz aktorem teatralnym, długoletnim tancerzem Regionalnego Zespołu LACHY, współpracownikiem instytucji kulturalnych i edukacyjnych.

W 200-lecie istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu Jakub Bulzak jest jednym z koordynatorów obchodów jubileuszu.

IM

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________