Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
27/02/2020 - 08:25

Jakie tajemnice skrywa Krynica? Ta książka to prawdziwy wehikuł czasu

„Sekrety Krynicy i okolicy” Bartłomieja G. Soli to kolejny tytuł zgłoszony do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. To wyjątkowa alternatywa dla nawet najlepszych przewodników, bo nadaje uzdrowisku nadzwyczajnej wyjątkowości pełnej sekretów, pikantnych historii i życia. Ta książka to prawdziwy wehikuł czasu.

- Książka namawia do odwiedzenia Krynicy-Zdroju inaczej niż przewodniki i informatory. W ponad 30 bogato ilustrowanych rozdziałach przenosimy się w czasie, poznając krynickie atrakcje, tajemnice, anegdoty i skandale – twierdzi z przekonaniem Maria Marcinkowska, która zgłosiła tytuł do konkursu.

- Krynica-Zdrój i okolice od ponad 150 lat przyciągają kuracjuszy i licznych gości leczniczymi wodami i kuracjami. A jak kiedyś wyglądał dzień w uzdrowisku? Cóż to było za słodkie lenistwo. Czas tam płynął miło i spokojnie. Dni wypełniały wycieczki i spacery, kąpiele i zabiegu, koncerty i bale. Ekscytację budziły niewinne flirty i ogniste romanse, a nawet skandale obyczajowe. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Tak jak w „Sekretach Krynicy i okolic” Bartłomieja Grzegorza Sali – czytamy w nocie wydawniczej.

Zobacz też: „Poeci Sądecczyzny. Antologia”: to się czyta jednym tchem

- (…) autor zabiera nas w podróż w czasie. Ignacy Medwecki zaprasza do Żegiestowa na koncert cygańskiej kapeli, doktor Skowroński oferuje cudowną kąpiel słoneczno – powietrzną. Stefan Jaracz porywa publiczność wspaniałą grą na scenie, a Jan Kiepura łamie niewieście serca. Holenderska para książęca szusuje po okolicznych stokach, rotmistrz Czacki okazuje się głównym bohaterem skandalu, a występujący w tylickich mofetach dwutlenek węgla robi kosmiczną karierę. Krynica skrywa wiele tajemnic. Czas je odkryć! – czytamy w nocie dalej.

Ale treść pisana to jedno. Drugą mocną tej nominowanej książki są fantastyczne zdjęcia, cudowne archiwalne zdjęcia, który sycą wyobraźnię czytelnika przez wszystkie 150 stron. Wystarczy tylko wymienić kilka źródeł, z których je pozyskano: Archiwum Narodowe w Krakowie, Cyfrowe Muzeum Kinematografii, Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, Kujawsko – Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowa Biblioteka Cyfrowa Polona, PAUart. A to dopiero początek listy.

Książka „Sekrety Krynicy i okolic”  wydana została przez Dom Wydawniczy Księży Młyn.

ES [email protected] Fot.: ES









Dziękujemy za przesłanie błędu