Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 25 listopada. Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
14/02/2020 - 07:00

Jadwiga Marzec udowadnia, że życie na emeryturze może być inspirujące

Jadwiga Marzec jest dowodem na to, że życie na emeryturze może być aktywne, ciekawe, pasjonujące i wyjątkowe. Po raz kolejny jej kandydatura została zgłoszona do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora.

Jadwiga Marzec realizuje się w różnych dziedzinach życia i będąc na emeryturze, najwyraźniej się nie nudzi. Jest autorką tekstów i książek dla dzieci i dorosłych, poetką. W wolnych chwilach maluje.

Choć, nie urodziła się w Nowym Sączu, z tym miastem jest związana od 1977 roku. Mówi, że jest to jej miejsce na ziemi. Od kilkunastu lat mieszka w Chełmcu. Z wykształcenia jest pedagogiem.

Przez wiele lat pracowała w Ochotniczych Hufcach Pracy, organizowała półkolonie, obozy, warsztaty oraz imprezy przy współpracy z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi. Inicjowała i organizowała szereg innych przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży. Za pracę pedagogiczną została odznaczona m.in. Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest członkiem Sądeckiego Klubu Literackiego i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

W 2001 roku zdobyła I nagrodę w konkursie dziennikarskim, ogłoszonym przez Międzynarodowy Magazyn „Obyczaje”. Od 2015 roku współpracuje z wydawnictwem Świętego Macieja Apostoła w Lublińcu. Jej utwory znalazły się m.in. w wielu wydaniach zbiorowych publikowanych przez wspomniane wydawnictwo: „Almanachu R.I.R.” (2015 r.), „W klatce własnego EGO” (2016 r.), „Drapaczka Anioła Stróża” (2015 r.), „Kraina wyjątkowości” (2016 r.), „Antologii literackiej wydanej z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu MB Częstochowskiej” (2017 r.), Antologii literackiej wydanej z okazji 40-lecia pontyfikatu Ojca Św. Jana Pawła II (2018 r.), Antologii poetyckiej „Być solą ziemi” (2019 r.). W innych wydaniach zbiorowych znalazła się jej bajka: „Przygody wiewiórki Rudki”, „Kalejdoskop pribehov”, Dolny Kubin, Słowacja (2017 r.) publikacja w języku polskim i słowackim oraz wiersze w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego „Na szlakach poezji” (2018 r.).

Jest autorką wierszy, fraszek, bajek i opowiadań dla dzieci. Zawsze pragnęła napisać książkę dla najmłodszych. I właśnie taką książką adresowaną do dzieci (w młodszym wieku szkolnym) debiutowała w 2017 roku. Była to książka "Niezwykły tydzień Frani", która przyniosła Jadwidze Marzec nie tylko splendor, ale także nominację w Konkursie o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Jej fragment ukazał się w „Metamorfozie Współczesności” – periodyku międzynarodowej grupy literackiej „Kwadrat”. W wyniku głosowania czytelników portalu Sądeczanin.info, publikacja ta została wyróżniona w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” w Konkursie o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora (2018 r.).

Za działalność na rzecz propagowania kultury regionalnej (2018 r.) Jadwiga Marzec została wyróżniona Nagrodą Starosty Nowosądeckiego.

W 2018 roku wydała biografię sądeckiej malarki zatytułowaną „Marzenia nie liczą lat” i za tę publikację Jadwiga Marzec otrzymała wyróżnienie w XVIII edycji Nagrody Literackiej im. Władysława Stanisława Reymonta (2019 r.).

W 2019 roku ukazała się kolejna jej książka dla dzieci w młodszym wieku szkolnym „Puzzelkowe serce”.

Ciekawostką tej publikacji są ilustracje wykonane przez dzieci z naszego regionu i innych miejscowości z Małopolski.

Jadwiga Marzec aktywnie działa na rzecz popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci. Współpracuje z bibliotekami i szkołami na terenie Małopolski. Jest też członkiem jury w konkursach recytatorskich.

W wolnych chwilach maluje i bierze udział w wystawach zbiorowych, organizowanych przez TPSP. W październiku 2018 roku miała miejsce jej pierwsza wystawa indywidualna pt. „Poszukiwania amatorki”, a w 2019 roku na XL Konkursie Plastyki Twórców TPSP zdobyła II miejsce w kategorii „pozostałe techniki malarskie”.

Opr. [email protected], fot. arch. Jadwigi Marzec.Dziękujemy za przesłanie błędu