Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
05/02/2016 - 15:15

Jacek Nowak - piewca pszczół i miodu z Kamiannej

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Przedstawiamy sylwetkę i dorobek Jacka Nowaka, zgłoszonego do nagrody w kategorii "sądecki autor". W zeszłym roku wydał książkę pod tytułem "Pszczoły", prawdziwe abecadło bartnictwa, jak przystało na absolwenta Technikum Pszczelarskiego w... Pszczelej Woli. Na ziemi sądeckiej, w Kamiannej Jacek Nowak kontynuuje chlubnie dzieło ks. Henryka Ostacha.
**  
Jacek Nowak (ur. 1954 r.) od kilkudziesięciu lat wraz z żoną Emilią mieszka w Kamiannej, gdzie prowadzą nowoczesne gospodarstwo pszczelarskie Pasieka Barć im. ks. dr. Henryka Ostacha.

Szkołę podstawową ukończył w Niegowici. W latach 1969-74 uczęszczał do Państwowego Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Później doskonalił swoją wiedzę m.n. pod kierunkiem dr. Antoniego Chwałkowskiego, a następnie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie miał indywidualny progam nauczania pod kierunkiem prof. Jerzego Woyke. W latach 1982-83 odbywał praktykę pszczelarską w Stanach Zjednoczonych.
Od roku 1970 jest członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego. W latach 1977-86 był pracownikiem Stacji Unasienniania Pszczół w Brzesku. W roku 1986 trafił do Kamiannej, do gospodarstwa Pasieka Barć ks. dr. Henryka Ostacha. W roku 1993, po odkupieniu tej pasieki, połączył ją z pasieką żony Emilii. W Przeglądzie Technicznym tak napisano o Nowakach:

Wspólnie z żoną Emilią prowadzą Pasiekę „Barć” liczącą ok. 500 rodzin pszczelich oraz firmę o tej samej nazwie, zajmującą się pozyskiwaniem i konfekcjonowaniem produktów pszczelich, badającą te produkty we własnym laboratorium oraz przetwarzającą produkty dla apiterapii. Prowadzą zakład przygotowujący do sprzedaży produkty uzyskane z miodu, propolisu, pyłku kwiatowego i mleczka pszczelego, a także wyroby z wosku. Stworzyli „ścieżkę edukacyjną” odwiedzaną przez wycieczki, skansen pszczelarski z zapleczem handlowym i turystycznym. Edukują z zakresu pszczelarstwa dzieci, młodzież („zielone szkoły”) i studentów. Prawie połowa czynnych zawodowo mieszkańców wioski Kamianna znajduje zatrudnienie w Pasiece „Barć” noszącej imię księdza Henryka Ostacha, który rozpoczął organizację tej pasieki i przekazał ją w połowie lat 80. Emilii i Jackowi Nowakom. Jacek Nowak chciał zostać marynarzem, ale przeszkodziła wada wzroku. „Pszczelą Wolę” doradził mu wybitny pszczelarz dr Antoni Chwałkowski (pacjent jego ojca –lekarza i pszczelarza). Po technikum trafił na SGGW do prof. Jerzego Woyke. Był dziewiątym Polakiem, który opanował trudną sztukę unasienniania matek (nadal to wykonuje). Odbył praktykę w USA. Przez 7 lat pracował w Stacji Unasiennienia Zwierząt w Brzesku. Od 1986 r. - dzięki zaproszeniu przez, nieżyjącego już, księdza doktora H. Ostacha - mieszka i pracuje w Kamiannej. Nawiązując do czasów łemkowskich i z ich pomocą odtwarza, wraz z żoną Emilią, regionalną pszczołę (Kamianka) mogącą zimować na spadzi, której zbiory w tym regionie bywają bardzo obfite, ale trwają długo (trudne podkarmianie).
**
Książka „Pszczoły”, autorstwa Jacka Nowaka, ukazała się nakładem Wydawnictwa Press-Forum w Polanicy-Zdroju. Jest to znakomite kompendium wiedzy dotyczącej hodowli pszczół miodnych, prowadzenia pasieki, chorób pszczół, kalendarza prac, gatunków miodów, roślin miododajnych. Ważną częścią tej publikacji jest Słowniczek terminów pszczelarskich. Oprócz wartości poznawczych, popularnonaukowych i fachowych książka wyróżnia się też walorami edytorskimi. Świetnie wydana, w twardej oprawie, zachwyca wspaniałymi zdjęciami, pięknem kolorów fotografii. Dlatego też warto po nią sięgnąć.
(s)









Dziękujemy za przesłanie błędu