Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
26/04/2022 - 12:00

Grzegorz Olszewski - sądecki historyk zdobywa laury i prowadzi badania naukowe

Przedstawiamy sylwetkę autora, który od kilku lat prowadzi badania naukowe, badając historię starego ratusza i zamku królewskiego w Nowym Sączu. Grzegorz Olszewski to również autor wielu publikacji poświęconych czasom I wojny światowej. Na jego półkach znajduje się wiele medali i odznaczeń.

Grzegorz Olszewski urodził się w 1983 roku. To nowosądecki, prężnie działający historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor licznych opracowań historycznych, artykułów oraz kilku książek, między innymi Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego oraz Ziemia sądecka - monografia historyczna administracji lokalnej. Od wielu lat jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. 

Autor w 2013 roku został laureatem nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego, przyznanej za najlepszą publikację o ziemi sądeckiej w 2012 roku. Wyróżniony został także Srebrnym Jabłkiem Sądeckie przez starostę nowosądeckiego. 

W 2015 roku autor został ponownie uhonorowany tym samym wyróżnieniem, tym razem za książkę Ziemia Sądecka.... Rok później autor po raz trzeci odebrał nagrodę "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego za przygotowanie pracy zbiorowej opisującej dzieje Nowego Sącza i Sądecczyzny w czasie I wojny światowej. 

Grzegorz Olszewski w 2015 rok został uhonorowany przez Radę Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa Srebrnym Medalem Opiekuna Pamięci Narodowej. W 2018 roku został odznaczony przez Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem Pro Patria

Pisarz jest autorem licznych prelekcji i wykładów w placówkach publicznych i oświatowych. Od kilku lat jest także związany z badaniami prowadzonymi przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Grzegorz Olszewski prowadzi badania naukowe dotyczące historii nowosądeckiego starego ratusza i zamku królewskiego w Nowym Sączu. Do 10. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora autor został zgłoszony przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Dziękujemy za przesłanie błędu