Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/04/2022 - 13:30

Gdyby nie działalność Krzysztofa Pawłowskiego, Sądecczyzna nie byłaby taka sama

”Pawłowski. Biografia” to publikacja autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego i Adama Szymczaka, zgłoszona do 10. Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Autorzy książki ukazali w niej najważniejsze wątki związane z historią i powstaniem uczelni WSB-NLU, jak również wartości ważne dla sądeczan i całej Sądecczyzny.

Książka Pawłowski. Biografia autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego i Adama Szymczaka to opowieść o człowieku, który jest od kilkudziesięciu lat związany z Sądecczyzną, działającym na rzecz lokalnej społeczności, przedsiębiorcy, założycielu i prezesie KIK-u, twórcy WSB-NLU i jej wieloletnim rektorze, byłym senatorze RP dwóch kadencji z okręgu nowosądeckiego oraz o Honorowym Obywatelu Nowego Sącza.

Wszystkie te krótkie, biograficzne fakty z życia Krzysztofa Pawłowskiego są powszechnie znane. Mniej znane w powszechnej świadomości jest to, o czym opowiada książka, a co stało za wszystkimi projektami, którymi zajmował się Krzysztof Pawłowski. Dlaczego był tak oddany Sądecczyźnie? Skąd wzięła się miłość do sądeckich gór i jego patriotyzm lokalny? Kto ukształtował jego życie i miał na nie największy wpływ? Historia opowiedziana w książce odpowiada na zdecydowanie więcej pytań, niż tylko tych kilka wymienionych powyżej.

Jednym z ważnych dla promocji miasta i Sądecczyzny projektów Krzysztofa Pawłowskiego była Szkoła Biznesu. Książka opowiada rok po roku jej historię i wszystkie wyzwania, z jakimi mierzył się zespół uczelni i sam rektor w poszczególnych latach. Historia uczelni WSB-NLU czy opisane w publikacji początki Sądeckiej Izby Gospodarczej, sądeckiego oddziału Klubu Inteligencji Katolickiej czy podejmowane przez Krzysztofa Pawłowskiego inicjatywy na rzecz sądeckiej społeczności w czasach działalności jako senator RP, są ważną częścią historii społeczno – gospodarczej Sądecczyzny. Z tego punktu widzenia książka skupiona na życiorysie jednego człowieka jest jednocześnie książką o Sądecczyźnie w szerszym rozumieniu. Gdyby nie działalność Krzysztofa Pawłowskiego, Sądecczyzna nie byłaby taka sama.

Publikacja jest bogatym źródłem wiedzy dotyczącej życia byłego rektora oraz źródeł sukcesu stojących za projektem uczelni. Jest ponadto promocją wartości ważnych dla Sądecczyzny, od wielu lat tutaj obecnych. Książka stanowi pochwałę przedsiębiorczości, niezależnego myślenia, tradycyjnych wartości i religijności. W życiu Krzysztofa Pawłowskiego jak w soczewce odbija się to, co było i to, co nadal jest ważne dla Sądecczyzny.

Rok pierwszego wydania książki: 2021.









Dziękujemy za przesłanie błędu