Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
04/01/2022 - 22:05

Czekamy na zgłoszenia! Ruszył X Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Wkroczyliśmy w nowy 2022 rok, a więc ogłaszamy i rozpoczynamy następną edycję prestiżowego konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Będzie to edycja wyjątkowa – jubileuszowa. Dziesiąta.

Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na „Książkę o Sądecczyźnie” i „Sądeckiego Autora” został ogłoszony po raz pierwszy w 2012 roku. Pierwszych laureatów poznaliśmy rok później.

Z każdą kolejną edycją konkurs, któremu patronuje nieżyjący już prof. Bolesław Kumor, jeden z najwybitniejszych nowożytnych historyków Kościoła, rozwijał się. Z każdym też rokiem rosła liczba zgłaszanych do niego książek o Sądecczyźnie, jak i sądeckich autorów.

W ubiegłym roku, czyli do dziewiątej edycji konkursu zgłoszono 34. publikacje w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" i 12. autorów w kategorii "Sądecki Autor". Laureatów poznaliśmy we wrześniu 2021 roku.

Przypomnijmy, że konkurs ma na celu popularyzację książek o Sądecczyźnie i uhonorowanie sądeckich ludzi pióra. Jego pomysłodawczynią jest Mariola Berdychowska, która jest zarazem przewodnicząca konkursowej kapituły.

Kilka dni temu przywitaliśmy nowy 2022 rok, więc najwyższy czas ogłosić i rozpocząć jubileuszową – dziesiątą edycję konkursu.

Od dzisiaj (4 stycznia) czekamy na zgłoszenia książek o Sądecczyźnie oraz sądeckich autorów.  

Konkurs literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora jest prestiżowym wydarzeniem o, jak już zaznaczyliśmy, wieloletniej tradycji, budującym tożsamość sądeczan i zachęcającym do sięgania po książki o naszej małej ojczyźnie. Organizatorem konkursu jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, wspierane przez portal i miesięcznik „Sądeczanin”.

Termin zakończenia przyjmowania zgłoszeń zostanie podany do publicznej widomości po ustaleniu terminu uroczystej gali.

Zgłoszenia przyjmujemy w dwóch kategoriach:

  • „Książka o Sądecczyźnie” – w ramach tej kategorii można zgłaszać książki reprezentujące wszystkie gatunki literackie, dzieła naukowe i popularnonaukowe, wydane w 2021 roku, podejmujące tematy związane z Sądecczyzną lub sądeczanami.
  • „Sądecki autor” – w ramach tej kategorii można zgłaszać autorów, którzy urodzili się lub mieszkają na terenie Nowego Sącza lub powiatu nowosądeckiego. Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości literackiej danego autora.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wejść w znajdującą się zakładkę (dział) - „Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora” - i pobrać odpowiedni formularz. Oprócz imienia i nazwiska autora, tytułu książki i roku jej pierwszego wydania w treści zgłoszenia należy w kilku zdaniach opisać, dlaczego – waszym zdaniem – konkretna książka lub autor zasługują na wyróżnienie w konkursie. W przypadku kategorii „Sądecki autor” zachęcamy również do opisania dorobku literackiego danego kandydata.

Zarówno opisy zgłoszonych książek, jak i sylwetki sądeckich autorów zostaną przedstawione na portalu Sądeczanin.info. Mile widziane będą także zdjęcia. Do przesyłania zgłoszeń konkursowych zapraszamy w szczególności wydawców, bibliotekarzy, osoby reprezentujące instytucje kultury i samorządy lokalne, a także autorów i czytelników.

Zgłoszenia można przesłać drogą mailową na adres: sekretariat@sadeczanin.info lub pocztą na adres: Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, ul. Barbackiego 57, 33-300 Nowy Sącz. Jedna osoba może w każdej z dwóch kategorii dokonać maksymalnie 3 zgłoszeń.

Regulamin konkursu

Formularz do pobrania – „Sądecki Autor”

Formularz do pobrania – „Książka o Sądecczyźnie” 

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, DSz.Dziękujemy za przesłanie błędu