Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
07/02/2016 - 09:00

Beskidzkie PTT. O tych, którym turystycznie w duszy gra

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

wydawnictwo PTTPrzedstawiamy książkę pt. „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział Beskid w Nowym Sączu  1990-2015” Macieja Zaremby. Jej autor to znany działacz turystyczny, długoletni prezes, a obecnie Prezes Honorowy  lokalnego oddziału PTT, także przewodnik górski i pilot wycieczek.  

Książka Zaremby to przede wszystkim solidna monografia będąca zapisem lokalnych wątków najstarszej organizacji turystycznej w Polsce, liczącej ponad sto czterdzieści lat. Nowosądecki „Beskid” jest jednym z najbardziej wiekowych oddziałów Towarzystwa, a  w latach 1906-1950 wykonał olbrzymią pracę na rzecz rozwoju turystyki górskiej. Z książki Zaremby dowiadujemy się o wielu prekursorskich inicjatywach organizacji w skali kraju. To właśnie w Nowym Sączu powstała jeszcze w 1906 roku Sekcja Narciarska. Tutaj także w 1914 roku ukazał się pierwszy przewodnik po Beskidach autorstwa prof. Kazimierza Sosnowskiego, na których wychowały się całe pokolenia turystów. Tu wreszcie narodził się pomysł, aby przy znakowaniu szlaków, dla lepszej widoczności dodawać pasek biały do paska z podstawowym kolorem.

Niestety, pisze Zaremba, po drugiej wojnie światowej działalność  PTT i jego beskidzkiego oddziału   przestała się mieścić w ramach nowych, komunistycznych  porządków. W 1950 roku organizację zlikwidowano.  Po upadku stalinizmu kilkakrotnie podejmowano niedane  próby reaktywacji beskidzkiego oddziału Towarzystwa.  Dopiero  w 1990 roku lokalni działacze turystyczni formalnie wznowili działalność organizacji, w czym ogromne zasługi miał Maciej Zaremba, który  w swojej monografii  kreśli barwny, nowy rozdział  historii beskidzkiego PTT.

W opracowaniu mieszczą się  sprawy organizacyjne, członkowskie i kronikarski zapis działalności wycieczkowej, uzupełniony bogatą fotograficzną dokumentacją. Z kart książki Zaremby dowiadujemy się o tętniącej życiem organizacji wokół  której wyrosły między innymi  Koło PTTT przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łabowej i  Klub Szalonych Emerytów. Jest też o współpracy z młodzieżą i z Sądeckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.  Zaremba pisze także  o pracy poszczególnych sekcji Towarzystwa: o sekcji wysokogórskiej, narciarskiej, rowerowej i biegowej.

W książce są również informacje o turystycznych szlakach PTT i obiektach turystycznych. W sumie bardzo wartościowe opracowanie, które dla członków i sympatyków PTT jest zapisem historii dokonań organizacji, a dla tych, którzy z Towarzystwem chcą się dopiero zaprzyjaźnić, cennym źródłem informacji o tym, co mogą zyskać dołączając do fantastycznej grupy ludzi, którym turystycznie w duszy gra.

***

Maciej Zaremba „Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział Beskid w Nowym Sączu  1990-2015

(mika)

Dziękujemy za przesłanie błędu