Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
14/02/2017 - 12:30

Barbar Paluchowa - piewca Piwnicznej i Popradu

Barbara Paluchowa to poetka, malarka, animatorka kultury, od urodzenia związana z ziemią sądecką i Piwniczną.

Jest autorką dwunastu tomików wierszy. Napisała również i zilustrowała trzy książki dla dzieci: „Za co babcia kocha Kraków”, „O kwiatach i Agatce niejadce”, „O góralce i panience Danusi”.
Barbara Paluchowa poza wszystkim jest autorką wspaniałego albumu „Dar pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy” (400 stron).
Przedstawia on dziedzictwo kulturowe Piwnicznej i okolic na podstawie starych dokumentów, zdjęć, opowieści rodzinnych, które autorka gromadziła przez 14 lat.

Publikacja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem na ziemi rodzinnej, odbiła się echem w głębi kraju  i zagranicą, wszędzie tam gdzie los rzucił Górali nadpopradzkich, tęskniących za Małą Ojczyzną. Mamy dla nich dobrą wiadomość: autorka przygotowuje drugą część albumu z następną partią pożółkłych fotografii i starych dokumentów, sięgających czasów austriackich. 

Pani Barbara jest pomysłodawczynią i współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko” (w sierpniu br . odbędzie się  19. edycja „Wrzosowiska” ) i Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach”  (w przygotowaniu 14. edycja).

Doceniona nagrodami na licznych konkursach poetyckich. Odznaczona między innymi Orderem Kawalera Uśmiechu,  Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, Gloria Artis i Nagrodą Władysława Orkana.
Publikowała w prasie i periodykach regionalnych i ogólnopolskich,  także  w miesięczniku „Sądeczanin”.  Miała wiele ciekawych audycji w radio i telewizji państwowej.

Jesienią zeszłego roku obchodziła 30-lecie pracy literackiej. W 2016 roku ukazały się jej dwie nowe książki: „O góralce Anusi i panience Danusi”, dedykowane Danucie Szaflarskiej i jej małej piastunce Annie Piekarczyk ,oraz dwunasty tomik poetycki „Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty”.

Barbara Paluchowa jest członkiem ZPAP,  ZLP i Grupy Literackiej "Sądecczyzna".  

„W twórczości literackiej, publicystycznej i planistycznej Barbary Paluchowej bardzo mocna jest tematyka naszego regionu. Poetka jest popularyzatorką piękna i osiągnięć Sądecczyzny, z wielką troską przedstawia ważne dla na sprawy i problemy”  - napisała Danuta Sułkowska.

W imieniu, jak zaznaczyła „środowiska twórczego Sądecczyzny”, D. Sułkowska zgłosiła poetkę z Piwnicznej do Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „sądecki autor”.
(HSZ)   
 Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”