Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/02/2016 - 14:25

Akademia Orłów Iwony Kamieńskiej

Trwa czwarta edycja konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: "książka o Sądecczyźnie" i "sądecki autor". Chodzi o pozycje wydane w 2015 roku i dorobek miejscowych autorów. Na zwycięzców konkursu czeka pamiątkowa statuetka i nagroda pieniężna w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Przedstawiamy książkę Iwony Kamieńskiej pt. "Akademia Orłów", zgłoszonej do nagrody przez jej wydawcę, Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu. Od wydawcy publikacji pochodzi też uzasadnienie zgłoszenia.

**
„Pisać - rzecz cudowna, bo słowo może wiele zmienić, a przecież po to jesteśmy w naszym zakątku kosmosu, po to żyjemy, żeby próbować coś odmienić, upiększyć - na przykład czyjeś myśli. Piszę jeśli podejrzewam, że jest szansa, aby w myślach czytelnika obudzić, albo wzmocnić odwagę, iskrę bożą, nadzieję, radość” - Iwona Kamieńska.

Dziennikarka z wieloletnim stażem pracy w nowosądeckich mediach (1997–2012). Pracowała jako reporter, redaktor i z -ca kierownika redakcji, m.in. w nowosądeckich oddziałach „Gazety Krakowskiej”, Radia Echo i Radia Kraków. Od początku pracy dziennikarskiej była mocno zaangażowana w problematykę osób chorych i niepełnosprawnych. Życie zaangażowało ją w ten skrawek rzeczywistości jeszcze mocniej, gdy kilka lat temu jej mąż Artur przeżył wypadek, w wyniku którego stracił władzę w nogach. Od 2011 r. pracuje dla nowosądeckich organizacji pozarządowych jako specjalista ds. PR i social media oraz jako szkoleniowiec.

Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, prywatnie – pasjonatką geologii i przyrody polskich Tatr, autorką pracy naukowej poświęconej analizie mineralogicznej tatrzańskich granitów. W 2014 r. rozpoczęła kolejne studia na wydziale psychologii.

Oprócz wydanej w 2015 r. „Akademii Orłów”, jest jedną z autorek książki pt. „Baśnie i legendy Drugiej Budy” pod red. Leszka Bolanowskiego, stanowiącej zbiór wspomnień, a wydanej z okazji jubileuszu 100-lecia II LO w N.Sączu oraz współautorką podręcznika „Jak prowadzić szkołę”, dedykowanego liderom NGO’sów prowadzących małe szkoły.

 „Akademia Orłów” to książka opisująca słowami i zdjęciami historie 17. ludzi – Orłów. Jest dla niepełnosprawnych po to, aby dowiedzieli się lub upewnili się, że mają skrzydła. Dla zdrowych, aby doznali olśnienia: każdy z nas jest w czymś mocarzem, w czymś innym – słabeuszem.

- Czasem nieszczęście jest kluczem do szczęścia, tylko trzeba umieć ten klucz odnaleźć. Opowieści „Akademii Orłów” nie są pomyślane jako lektura wyłącznie dla doświadczonych przez los. Ta książka ma także u nas, zdrowych, wzbudzić refleksję, że niepełnosprawni, czy przewlekle chorzy, to nie są ludzie potrzebujący naszej litości, ale że my od tych ludzi możemy się czegoś cennego nauczyć. Choćby hartu ducha, konsekwencji, determinacji, których czasem nam brakuje, mimo że wszystko mamy. Jeśli narzekamy z byle powodu, stale uskarżamy się na coś co boli w naszym ciele, albo w naszej psyche, to stajemy się nieuchronnie niewidomi na codzienne powody do radości. I te małe powody i te ogromne. Nic nas już nie cieszy, bo żal, ból, smutek, który kontemplujemy przesłania wszystkie pozytywne emocje. Tymczasem ci ludzie, którzy mają rzeczywiście poważne powody, aby narzekać na swój los, na to co ich spotkało, opanowali do perfekcji sztukę wydobywania z życia wszystkiego, co może ich czynić szczęśliwymi i co więcej – dzięki temu potrafią szczęściem obdarzać  innych – mówi o książce autorka.

„Akademia Orłów” trafiła do bibliotek w całej Polsce za darmo. Bezpłatnego e-booka lub audiobooka można pobrać w internecie. Idea jest taka, aby pofrunęła na orlich skrzydłach jak najdalej w świat. Mamy też nadzieję, że znajdą się pieniądze na kolejną część. Drugie tyle Orłów czeka na swoje rozdziały.
(s)









Dziękujemy za przesłanie błędu