Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
25/02/2020 - 12:30

2. Sądeckie Targi Książki: oferta Biblioteki Publicznej Gminy Krynica Zdrój

Kolejną biblioteką, która włącza się z szeroką gamą propozycji w 2. Sądeckie Targi Książki w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju jest miejscowa Biblioteka Publiczna. Zapraszamy do udziału w targach już w sobotę, 29 lutego. Będą one trwały od godz. 10 do 20. Naprawdę warto będzie zaglądnąć do targowego stoiska tej krynickiej kulturalnej placówki.

Kierownictwo i pracownicy biblioteki, przy współudziale działającego przy niej od kilku lat Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, przygotowało dla uczestników swoją ofertę. Targom towarzyszyć będzie przygotowana przez bibliotekę wystawa pt. Krynica artystyczno-literacka, prezentująca życie kulturalne uzdrowiska w XIX i początkach XX wieku. 

Dla dzieci zostaną zaprezentowane trzy opowieści prezentujące historię Krynicy dla dzieci – w formie teatrzyku kamishibai. Bardzo ciekawą propozycją będzie też prezentacja dr. Tomasza Walczyka, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pt. „Krynica czasów dra Zieleniewskiego na dawnych fotografiach”, która odbędzie się w godzinach popołudniowych.

Podczas targów biblioteka zaprezentuje także wybór księgozbioru o tematyce lokalnej – zawsze ciekawe dla kryniczan i gości uzdrowiska tematy związane z historią miasta, jej znanymi gośćmi i mieszkańcami – Nikiforem Krynickim i Janem Kiepurą, kulturą i losami Łemków.

Będzie można także nabyć archiwalne numery czasopisma lokalnego „Krynice Zdroje” wydawanego od 1994 r., będącego kopalnią informacji o mieście i jego mieszkańcach.

Członkowie działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat książek, o których już dyskutowali. Zapewne także same targi dostarczą tematów do dyskusji. Będzie można także skorzystać z mobilnego punktu zapisów do biblioteki i stać się czytelnikiem krynickiej książnicy i korzystać z jej zasobów książkowych, ale także z oferty on-line: dostępu do katalogów, platformy cyfrowej ibukLibra, wystaw, prezentacji multimedialnych.

- Biblioteka Publiczna Gminy Krynica Zdrój chętnie uczestniczy w wydarzeniach promujących książkę – mówi Magdalena Krzeszowska, dyrektor tej placówki. - Corocznie bierze udział w krakowskich Targach Książki, oczywiście nie tylko w celu podnoszenia kompetencji zawodowych bibliotekarzy, ale zapraszając do wyjazdu swoich czytelników – m. in. członków Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych i dzieci oraz młodzież szkolną.

W minionych latach kierownictwo krynickiej biblioteki dwukrotnie organizowało wyjazdy grup czytelników – głównie rodziców z dziećmi - na wielkie święto książki dziecięcej „Rabka Festiwal”. 

- Udział w tych wydarzeniach uświadamia, jak duże jest zainteresowanie książką – dodaje szefowa krynickiej biblioteki. - Dlatego nie wyobrażamy sobie, aby korzystając z faktu, że tym razem Targi Książki „zawitają” do Krynicy-Zdroju, nie włączyć się w realizację tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że targi zawitały do Krynicy i możemy wziąć w nich udział, nie tylko jako bierni, ale także jako aktywni uczestnicy i w ten sposób włączyć się w promowanie kultury i czytelnictwa

Warto też wspomnieć, że Finał Konkursu Literackiego o Nagrodę im. prof. Bolesława Kumora, który będzie zwieńczeniem dnia pełnego książki, także ma krynickie elementy, bowiem wśród zgłoszonych w tym roku publikacji do konkursu znalazły się i te dotyczące naszego miasta – „Tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w Krynicy- Zdroju”, wspomnienia kryniczan i mieszkańców okolicznych miejscowości „Co można zabrać w ciągu godziny” spisane przez J. Bogacza oraz „Sekrety Krynicy” Bartłomieja Sali. 

Wydarzenia towarzyszące 2 Sądeckim Targom Książki, przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy- Zdroju i Stowarzyszenie Miłośników Krynicy:

- Wystawa pt. „Krynica artystyczno- literacka” (Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju) https://www.bibliotekakrynica.pl/wystawa/krynica-artystyczno-literacka-grid.html (dostępna także on-line)

- Prezentacje teatrzyku kamishibai  - historie związane z Krynicą i jej mieszkańcami opracowane specjalnie dla dzieci w formie teatrzyku ilustracji. Najmłodsi uczestnicy będą spacerować po uzdrowisku z „Krynicką Kropelką”, wejdą w kolorowy świat malarza Nikifora („Mój znajomy…Nikifor”) i poznają tajemniczy krynicki teatr oczami małego Jasia, który ponad 100 lat temu przyjeżdżał do Krynicy z trupą aktorów z Lwowa. Czytanie i zajęcia literackie poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krynicy, pracownicy biblioteki i wolontariusze. (w strefie dziecięcej)

- Prelekcja dr. Tomasza Walczyka, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pt. „Krynica na dawnej fotografii” z prezentacją unikalnych, najstarszych zdjęć Krynicy z drugiej połowy XIX w. (w strefie spotkań autorskich).

[email protected], fot. Biblioteka Publiczna









Dziękujemy za przesłanie błędu