Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
02/03/2020 - 12:15

Jakub Bulzak do Antoniego Kroha: takie jest prawo Mistrza! [FILM]

Jakub Bulzak, sądecki historyk młodego pokolenia, nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu podczas uroczystej gali podsumowującej VIII Konkurs Literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, która odbyła się w tym roku w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju, wygłosił niepowtarzalną laudację dla Antoniego Kroha, laureata konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Antoni Kroh, świetny pisarz, znany, poczytny, ceniony i nagradzany, historyk kultury, tłumacz prozy słowackiej i czeskiej, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat, regionalista otrzymał nagrodę za książkę ponadczasową - „Powrót na Sądecczyznę”, którą w domowej bibliotece powinien mieć każdy sądeczanin i, którą powinien przeczytać. Jakub Bulzak rozpoczął laudację dla Antoniego Kroha od laudacji dla siebie.

- Szanowny Laureacie! Drodzy Państwo, aby ta laudacja wpasowała się w sylwetkę Antoniego Kroha, to zacznę na swój temat. Muszę powiedzieć, że jestem człowiekiem niezwykle odważnym, że postanowiłem odpowiedzieć na ten wielki honor, jaki uczyniła mi Kapituła prosząc o przygotowanie laudacji - rozpoczął Jakub Bulzak.

 – A to z tego powodu, że kiedy zapowiadałem spotkanie promujące książkę Antoniego Kroha, która została właśnie nagrodzona i w moim oratorskim zapędzie siliłem się na takie sformułowania: „nie pochodzi z Sądecczyzny, ale ukochał ten region”, kiedy zacząłem wyliczać profesje laureata, które uprawia, to zostałem pięknie - ad vocem - obsztorcowany przez autora. Usłyszałem od niego, że jest „stąd, bo urodził się w Polsce i wszędzie w Polsce jest u siebie. Nie jest etnografem tylko regionalistą.

Stąd też mam nadzieję na kolejne płomienne ad vocem po tej laudacji, ale takie jest prawo mistrza. Mistrz ma prawo i obowiązek obsztorcować tych, którzy dopiero uczą się i idą, nieudolnie, po śladach mistrzów.

Obejrzyjcie materiał wideo, posłuchajcie mistrzowskiej laudacji dla Antoniego Kroha.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu