Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
21/02/2024 - 09:25

Jak dobrze znasz historię Sądecczyzny? QUIZ dla najlepszych - Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Trwa kolejna edycja wojewódzkiego konkursu historycznego „Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto – Duma” organizowanego przez Fundację Sądecką. Uczestnicy po raz kolejny muszą się wykazać naprawdę gruntowną wiedzą na temat naszego regionu. A Wy, na ile znacie historię Sądecczyzny?

Zapraszamy Was do udziału w quizie, w którym są pytania, z jakimi uczestnicy konkursu musieli się mierzyć w jego poprzednich edycjach. Dziś skupiamy się na czasach naprawdę zamierzchłych, ale jesteśmy przekonani, że poradzicie sobie z odpowiedziami. To do dzieła a już w kolejnej publikacji quiz z zakresem wiedzy obejmującym czasy bardziej nam współczesne. Powodzenia!

Takie przedsięwzięcia jak konkurs Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma nie miałyby sensu bez zainteresowania uczestników, ale w tym wypadku pisanie o wielkim zainteresowaniu jest ze wszech miar uzasadnione a jako dowód przytoczmy odpowiednie dane. We wszystkich dotychczasowych edycjach rywalizacji wzięło w sumie aż 3 431 uczestników, czyli uczniów aż 69 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu całej Sądecczyzny a opiekę naukową sprawowało nad nimi aż 84 nauczycieli.

Przypomnijmy też, że dla tych, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych, co roku trafiają nagrody finansowe w postaci Stypendiów im. Braci Potoczków. W tegorocznej edycji pula to aż 11 000 zł. Wszyscy laureaci otrzymują też nagrody rzeczowe. Do tej pory, sumarycznie, do laureatów trafiło już w ramach stypendiów ok. 120 000 zł a honoraria dla opiekunów naukowych konkursu sięgnęły ok. 50 000 zł. 

3 431 uczestników! Dołącz do ekipy konkursu historycznego Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Celem konkursu jest między innymi pogłębienie wiedzy o historii Sądecczyzny, zainteresowanie historią, bogatą tradycją, duchowym i materialnym dziedzictwem regionu, a także uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla Sądecczyzny. Jednak jak podkreślają sami zainteresowani, poszerzanie wiedzy, to tylko jedna z korzyści, które wynikają z uczestnictwa w konkursie.

W poprzedniej edycji tej niezwykłej rywalizacji historycznej spośród kolejnych 476 uczniów aż 147 zakwalifikowało się do finału, w którym musieli rozwiązać test i odpowiedzieć na pytania ustne. Konkurencja była tak wysoka, że w jednej z trzech kategorii wiekowych trzeba było zrobić dogrywkę, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia i tym samym grono laureatów w kategorii klasy VI – VIII było aż 11 laureatów!

Ostatecznie rywalizację wygrała Aleksandra Mosurek, która w konkursie startowała już drugi raz. Jej debiut w poprzedniej edycji zaowocował zajęciem II miejsca, za drugim razem dziewczyna wspięła się już na szczyt podium wygrywając stypendium im. Braci Potoczków w wysokości aż 1 500 zł.

([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu