Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
12/07/2022 - 10:40

Telewizja, tygodnik i portal. Poznajcie naszego węgierskiego partnera - HMK

W czerwcu 2013 roku z kilku instytucji, będących w 100 procentach własnością Miasta Kiskunhalas, powstała spółka z o.o. Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft. (w skrócie HMK) jako jednostka gospodarcza. HMK realizuje swoje zadania poprzez 24 osoby na etatach i zmienną liczbę zewnętrznych współpracowników. Centrum kierowania i biuro obsługi klientów mieści się w Kiskunhalas, Sétáló utca 8.

HMK realizuje swą pracę na podstawie corocznie odnawianego porozumienia z Samorządem. W zakresie zintegrowanego systemu zadań spółka planuje i organizuje życie kulturalne miasta, co jest realizowane poprzez imprezy: uroczystości miejskich, programów rozrywkowych, wykłady i prelekcje oraz inne, służące promocji ambitnego i aktywnego spędzania czasu wolnego przez mieszkańców.

Firma działa na trzech płaszczyznach medialnych. Założony w 1987 roku tygodnik  „Halasi Tükör” na 20 drukowanych, w części kolorowych, stronach dostarcza miejscowej publiczności informacje z miasta i regionu.

Telewizja Halas nadaje program telewizyjny w kręgu o promieniu 30 kilometrów z codziennymi dziennikami na żywo i innymi programami o charakterze magazynów. Poprzez portal www.halasmedia.hu wykonujemy ciągłą działalność usługowo-informacyjną. Poprzez nasze płaszczyzny elektroniczne i drukowane staliśmy się dominującym źródłem kompleksowych informacji w regionie.

Oprócz zadań kulturalnych i medialnych HMK wypełnia obowiązki, związane z marketingiem miejskim, utrzymując w śródmieściu otwarte biuro marketingu miejskiego. Na naszej stronie internetowej można znaleźć szczegółowe informacje, dotyczące poszczególnych obszarów naszej działalności. 

„Halasi Tükör” [Zwierciadło Kiskunhalas]

Tygodnik został założony w 1987 roku. W początkach funkcjonowała jako wspólne dziecko kilku wielkich miejscowych przedsiębiorstw, później stał się wydawnictwem lokalnym prywatnych inwestorów. Niemal dwadzieścia lat temu przeszedł na własność samorządu Miasta Kiskunhalas.

Nasz tygodnik funkcjonuje w obrębie HMK, ze wsparciem finansowym samorządu, jednak utrzymuje się przede wszystkim dzięki kupującym czytelnikom i reklamodawcom. Pierwszorzędnym celem Zwierciadła jest informowanie mieszkańców miasta i okolic, z szerszym spojrzeniem na powiat, którego stolicą jest Kiskunhalas.

Nasze pismo wychodzi co tydzień we środę, na 20-24 stronach w formacie A4 z kolorowymi arkuszami okładek. Układ treści obejmuje wszystkie aspekty życia społecznego z objętością adekwatną do aktualności. Na szerokiej skali gatunków dziennikarskich oferujemy wiadomości, reportaże, wywiady, portrety, opinie i zestawienia uzupełniające tło ze zdjęciami.

Zwierciadło Kiskunhalas na podstawie porozumienia o współpracy pomiędzy HMK i Samorządem Miasta zamieszcza znaczną część informacji samorządowych. Powierzchnie reklamowe są natomiast udostępniane organizacjom gospodarczym, przedsiębiorstwom i osobom prywatnym odpowiednio do określonych stawek cenowych. 

Telewizja Halas

Telewizja Halas działa w mieście od pierwszej audycji nadanej w lutym 1991 roku. Nasza telewizja przeszła przez liczne transformacje do osiągnięcia dzisiejszej struktury programowej, redakcji i poziomu technicznego. Nasze programy od lutego 1992 są nadawane regularnie, na początku jeszcze w sieci kablowej. Rok później uruchomiliśmy nowoczesny nieliniowy system montażowy AVID, co pozwoliło na kolejny krok w rozwoju redakcji.

Wtedy praca redakcyjna odbywała się w studiu, mieszczacym się w dzisiejszej Galerii Violi Berki. Znaczący krok naprzód przyniosło jesienią 1995 roku rozpoczęcie nadawania naziemnego, co umożliwiło dotarcie do 100 tysięcy ludzi w 13 miejscowościach w promieniu 25 kilometrów. Pod koniec 1996 roku Halas TV stała się samodzielnym podmiotem ekonomicznym. Od lata 1997 praca odbywa się w obecnej siedzibie, w centrum miasta, w studiach zrealizowanych na powierzchni 560 metrów kwadratowych.

W 1999 r. nastąpiło zawarcie umowy na świadczenie usług programowych na 10 lat. Od 2004 roku co wieczór w dni powszednie pojawiamy się na antenie z wiadomościami na żywo, uzupełnionymi o inne zróżnicowane bloki, głownie społeczne, kulturalne i sportowe. 1 stycznia 2013 r. rozpoczęliśmy naziemne nadawanie telewizji cyfrowej (DVB-T), natomiast od 1 czerwca 2022 r. widzowie mogą oglądać nasze audycje w rozdzielczości HD.

Portal informacyjny Halasmédia

Nasz portal www.halasmedia.hu działający od 2008 roku codziennie odwiedza 8-10 tysięcy indywidualnych gości. W systemie menu naszej strony w różnych działach można uzyskać pełny obraz pracy samorządu, funkcjonowania urzędu miasta i burmistrza, zorientować się w życiu codziennym mieszkańców, poznać informacje społeczne, ekonomiczne, kulturalne i sportowe. Na powierzchniach reklamowych czytelnicy mają możliwość uzyskania informacji o aktualnych akcjach i programach dla klientów. (Szőri Attila)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.Dziękujemy za przesłanie błędu