Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
12/07/2022 - 10:30

Szukanie prawdy i sprawiedliwości nie jest łatwą sprawą. O redakcji „Dukla”

W styczniu 1978 roku ukazało się pierwsze wydanie gazety „Dukla”. Od tamtego czasu zarówno sama gazeta, jak i praca w niej przeszły kilka zmian. Zmieniło się kilku wydawców, redaktorów oraz redaktorów naczelnych. W przeszłości redaktorzy musieli mozolnie opracowywać informacje z bibliotek i urzędów, a dzisiaj ich najlepszym pomocnikiem jest internet i zwykły telefon komórkowy.

Kiedy powstawał tygodnik, biuro prasowe komitetu okręgowego Komunistycznej Partii Słowacji oraz Powiatowego Komitetu Narodowego znajdowało się w Svidníku. W pierwszej połowie lat 90. wydawcą gazety już był urząd miasta. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych gazeta została sprywatyzowana na podstawie decyzji Rady Miasta, a wydawcą został Martin Rusin ze Stropkova.

Począwszy od 2008 roku tygodnik „Dukla” wydaje spółka KORONA. Redaktorzy tygodnika „Dukla” tworzą gazetę dla mieszkańców Svidníka dobrowolnie i z radością. Bycie dziennikarzem, to nie tylko zawód, lecz także misja.

Od październiku 2015 roku oprócz tygodnika był wydawany również miesięcznik „Dukla”, który jednak zniknął po dwóch latach. Pierwszym redaktorem naczelnym gazety był Andrej Dudáš, który wciąż od czasu do czasu wspiera „Duklę”. Był także przy powstawaniu tygodnika. Najchętniej tworzył artykuły pisane zabawną formą.

- Kiedy powstawała „Dukla”, byliśmy młodzi i pełni energii… Tygodnik zaczął własną drogę po kilku latach udziału w tworzeniu gazety „Poddukelské noviny”, wydawanej w Bardejovie pod kierownictwem Michala Rusinka pochodzącego spod Dukli. Po dokładnych pracach przygotowawczych na początku stycznia 1978 roku wydawnictwo wystartowało. W związku z tym, że w Bardejovie były już rozkręcone „Poddukelské noviny”, w Svidníku, który znajduje się bliżej Dukli – współczesnym symbolu tego regionu, nadaliśmy gazecie jednowyrazową nazwę „DUKLA” - mówi Dudáš.

- Początki były chaotyczne, jak to zwykle początki. Nie twierdzę, że trudne, dlatego że wszystko, co robi się z chęcią i determinacją, robi się z przyjemnością. Myślę, może niezbyt skromnie, że my – Hreško i ja – wykonaliśmy to zadanie z honorem... Oczywiście, biorąc pod uwagę ówczesne warunki ustawowo-administracyjne. Grono redakcyjne powoli powiększało się, a każdy nowy redaktor tak samo dobrze wykonywał swoje zadanie i własnymi tekstami wzbogacał gazetę zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym, co przekładało się na duży nakład (w stosunku do liczby oraz umiejętności czytania wśród mieszkańców powiatu) i niską remitendę – wspomina pierwszy redaktor naczelny gazety.

Następnie redakcją kierował Vladimír Ilečko. Tygodnik „Dukla” był dla niego drzwiami w świat dziennikarstwa zaraz po ukończeniu studiów.

- Od 2008 roku pracowałem w „Dukli” jako redaktor. Później przez dwa lata jako redaktor naczelny. Za ten czas gazet przeszła zmiany graficzne i lata „sprawdzonych” treści – mówi Ilečko.

Po nim kierownictwo przejęła Katarína Ducárová. Była nietypową redaktorką naczelną, gdyż nie pisała artykułów, lecz umieszczała je graficznie na stronie. Przed dołączeniem do Dukli, pracowała w agencji reklamowej.

Aktualną redaktorką naczelną gazety jest Veronika Lazoríková. Pisać reportaże zaczęła już jako dwudziestolatka, podczas studiów dziennikarskich. Od lutego 2008 roku do końca 2013 była redaktorką gazety „Prešovský Korzár”. Za swoją działalność została dwukrotnie wyróżniona nagrodą Młodego dziennikarza do lat 27 w ogólnosłowackim konkursie Słowackiego Związku Dziennikarzy. W 2013 roku zajęła pierwsze miejsce za swoją działalność dziennikarską w konkursie Słowackiego Związku Dziennikarzy w Košicach. W 2013 roku pracowała jako redaktorka naczelna miesięcznika „Veľkošarišan”. Na tę pozycję wróciła w 2018 roku. Od 2013 roku jest również redaktorką naczelną tygodnika „Dukla”.

Aktualnie gazeta już jest wydawana jedynie jako czasopismo internetowe, co było reakcją na panującą przez ostatnie dwa lata pandemię. – Cieszę się, że mogę wykonywać pracę, która jest jednocześnie moim wielkim hobby. Nie zawsze łatwo jest doszukiwać się prawdy i sprawiedliwości, ale my wciąż chcemy przybliżać czytelnikom historie ciekawych ludzi. Chcemy lepiej poznawać region, w którym żyjemy – podsumowuje Lazoríková. (ver)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.Dziękujemy za przesłanie błędu