Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/07/2022 - 09:35

Praca na Słowacji dla pielęgniarek, kierowców i sprzedawców. Ile można zarobić?

Bezrobocie w Republice Słowackiej wciąż jest jednym z tematów nadrzędnych zarówno po stronie państwa, jak i wśród jego obywateli. Według statystyk, ten poziom spada z miesiąca na miesiąc do rekordowych minimów, a na rynku pracy wzrasta konkurencja wśród pracodawców. Sytuacja różni się jednak w zależności od części Słowacji.

Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy pracy wymagającej wysokich, czy niskich kwalifikacji, coraz więcej pracodawców rozważa możliwość zatrudnienia obcokrajowców. Proces biurokratyczny jest długi i skomplikowany, aczkolwiek wykonalny. Podstawowe ramy prawne dotyczące zatrudniania obcokrajowca tworzy ustawa o pobycie cudzoziemców oraz ustawa o służbach zatrudnienia z późniejszymi zmianami. Pierwszym obowiązkowym krokiem jest określenie państwa, którego obywatelem jest potencjalny pracownik.

Nawiązanie stosunku pracy z obywatelami krajów Unii Europejskiej, państw będących stroną Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (UE + Norwegia, Islandia, Lichtenstein) oraz Konfederacji Szwajcarskiej nie jest dużym problemem. Cudzoziemcy będący obywatelami tych krajów posiadają ten sam status prawny, co obywatele Słowacji. Zasada ta obowiązuje również w przypadku pracowników, którzy przybywają na Słowację z Polski.

Jak wygląda proces?
Jeśli pracodawca chce zatrudnić obcokrajowca, powinien za pośrednictwem odpowiedniego formularza w sprawie nawiązania stosunku pracy poinformować terytorialnie właściwy urząd pracy, spraw socjalnych i rodziny, odpowiednio do miejsca, w którym obywatel zostanie zatrudniony.

Formularz w dwóch egzemplarzach należy złożyć w urzędzie osobiście lub wysłać pocztą w terminie do siedmiu dni od rozpoczęcia wykonywania pracy przez pracownika. W przypadku zakończenia stosunku pracy procedura jest podobna – należy poinformować o tym fakcie urząd, składając wypełniony formularz w dwóch egzemplarzach w terminie do siedmiu dni roboczych. Przyjęte i potwierdzone przez urząd formularze pracownik powinien zachować na wypadek kontroli z urzędu lub inspektoratu pracy.

Pracodawca jest więc zobowiązany do pisemnego poinformowania urzędu o rozpoczęciu i zakończeniu pracy przez obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, członków jego rodziny, a także obywateli państw trzecich w terminie siedmiu dni roboczych od dnia rozpoczęcia pracy lub do siedmiu dni roboczych od dnia zakończenia pracy.

Jeśli obywatel państwa trzeciego, który uzyskał zezwolenie na zatrudnienie lub otrzymał pobyt czasowy w celu zatrudnienia na podstawie potwierdzenia o możliwości obsadzenia wolnego miejsca pracy, nie rozpoczął pracy, pracodawca jest także zobowiązany poinformować urząd o tym fakcie na piśmie w terminie siedmiu dni roboczych od planowanego dnia rozpoczęcia pracy.

Kto znajdzie pracę na Słowacji?
Do najbardziej poszukiwanych zawodów na Słowacji należą nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, ale także np. kierowcy autobusów, sprzedawcy czy operatorzy linii produkcyjnych w dużych firmach.

Jednakże Kraj pod Duklą należy do miejsc, który na Słowacji jest jednym z najbardziej problematycznych, jeśli chodzi o możliwość zatrudnienia. Powiat Svidnícki jest jednym z najmniej rozwiniętych powiatów w kraju, w którym mimo otrzymywanych od państwa dofinansowań, wciąż brakuje możliwości oferowania miejsc pracy.

Zapotrzebowanie na pracę jest wyższe niż istniejąca oferta i dlatego częstym zjawiskiem jest masowa emigracja do krajów zachodnich w celach zarobkowych. Stawka godzinowa za pracę na Słowacji również różni się w zależności od regionu. Czym bliżej stolicy, tym wyższa jest pensja. Oferty pracy można przejrzeć na portalach typu profesia.sk, gdzie podawane są również warunki i propozycje finansowe.

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner słowacki
Nazwa medium: Týždenník Dukla

www.e-dukla.sk  
Wydawca: KORONA Dukla s.r.o.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu