Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/05/2022 - 13:00

Piszą wierszem, piszą prozą, ale w duszy gra im Sądecczyzna. Oto sądeccy autorzy

To dzięki ich dziełom głos o Sądecczyźnie niesie się w dal. Piszą wierszem, prozą bądź przypominają dzieje i ważne postaci naszego regionu. Poniżej przybliżamy niektórych regionalnych autorów książek.

Sądeckie wydawnictwa:

Fundacja Sądecka – pierwotnie Sądecka Fundacja Rozwoju Wsi i Rolnictwa, powstała w 1992 roku z inicjatywy grupy działaczy NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych skupionych wokół ówczesnego posła na Sejm RP, Zygmunta Berdychowskiego. Akt założycielski Fundacji podpisali: Zygmunt Berdychowski, Jerzy Bochyński, Jan Duda, Stanisław Pasoń, Marian Pasionek, Władysław Piksa, Bernard Stawiarski i Henryk Szewczyk.

Początkowa nazwa: Sądecka Fundacja Rozwoju Wsi i Rolnictwa dobrze oddawała ducha tamtych czasów, a był to okres burzliwych przemian ustrojowych. W warunkach rodzącej się gospodarki rynkowej szczególnie poszkodowana była wieś i rolnicy, dlatego podstawowym celem Fundacji była pomoc mieszkańcom Sądecczyzny w trudnym okresie transformacji ustrojowej.

Z biegiem czasu organizacja wyrosła na znaczącą i rozpoznawalną instytucję, która na trwałe wpisała się w krajobraz Ziemi Sądeckiej. Wokół Fundacji wyrosły znaczące dzieła jak: Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków, Akcja charytatywna „Serce-Sercu”, Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy, Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej, SKT Sądeczanin, serwis „Sądeczanin.info” i inne. Fundacja Sądecka zajmuje się również wydawnictwem publikacji dotyczących naszego regionu.

RTCK – Rób to co kochasz. Nowosądeckie wydawnictwo inspiruje ludzi, aby robili to, co kochają. RTCK pomaga w odkryciu i rozwoju swojego powołania. Szczególnie powołania do świętości w życiu codziennym, budowania szczęśliwej rodziny i pracy.

Wydawnictwo Edukacyjne – działa w Krakowie od ponad 25 lat Wydaje głównie pomoce dydaktyczne dla logopedów, a także publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny humanistyki oraz oryginalną twórczość literacką, w tym pisarzy tworzących za granicą. Wydawnictwo Edukacyjne wydaje również książki dotyczące ziemi sądeckiej.

Wybrani sądeccy autorzy:

Antoni Kroh – pisarz, etnograf, tłumacz badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat. Jest autorem takich pozycji jak: „Sklep potrzeb kulturalnych”, „Starorzecza”, „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie”, „Z polskiego na nasze, czyli prywatny leksykon współczesnej polszczyzny” (współautorstwo z Barbarą Magierową), „Powrót na Sądecczyznę”.

Leszek Mazan – dziennikarz, publicysta i autor licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem oraz Pragą. Regularnie publikuje swoje felietony w miesięczniku „Sądeczanina”. Miłośnik wojaka Szwejka.

Bolesław Faron – historyk literatury, krytyk i publicysta, były minister oświaty, wykładowca akademicki. Pochodzi z Czarnego Potoku koło Łącka, o czym pisze w powieści „Powrót do korzeni”. Autor m.in. „Jama Michalika”, „Pokłosie”, „Prasa sądecka od zarania do dziś 1891 – 2011”, „Poeci Sądecczyzny. Antologia”.

Jerzy Giza – pochodzący z Nowego Sącza pedagog, publicysta historyczny, działacz niepodległościowy i profesor oświaty. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność. Przybliża czytelnikom ważne dzieje regionu m.in. w książkach: „Sądecki garnizon i jego żołnierze w pierwszych latach niepodległości 1918 – 1922” czy „Nowosądecka lista katyńska”.

Tomasz Podgórski – wnuk generała Józefa Gizy, kuzyn Jerzego Gizy. Wraz z kuzynem od lat opiewa czyn zbrojny dziadka. Autor wielu publikacji.

Adam Ziemianin – urodziny w Muszynie autor ponad 30 tomików wierszy i powieści. Związany z lokalnymi czasopismami.

Jadwiga Marzec –autorka znana przede wszystkich z książek dla dzieci, m.in.: „Puzzelkowe serce czy serii opowieści o rezolutnej Frani.

Barbara Paluchowa – poetka, malarka, fotografik, dziennikarz, animatorka kultury i działaczka społeczna. Otrzymała szereg odznaczeń za swoją działalność. Redaktorka lokalnego miesięcznika „Znad Popradu”.

Bronisław Kozieński – znany jako Bronek z Obidzy, poeta. Wydał tomiki poezji takie jak: „Orły nad Sokolicą”, „Nie szkoda gadać”, „Strefa ciszy” czy „To ja złodziej”.

Julian Dybiec – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk pochodzący z Łącka. Opracował kompendia wiedzy, które znacząco wzbogaciły dotychczasowy zasób z dziedziny kultury i nauki XIX i XX wieku.

Anna Dziedzic-Totoń – działaczka społeczna, miłośniczka lokalnej historii. Publikowała teksty o mieście i regionie w „Almanachu Sądeckim”, „Roczniku Sądeckim” i w miesięczniku „Sądeczanin”.

Marcelina Koncewicz – młoda, dobrze rokująca poetka z Sądecczyzny. Autorka tomiku „Przez okno” i „Ciało moje”.

Doskonałą okazją do przypomnienia sobie dorobku sądeckich autorów jest gala rozdania Nagrody im. księdza profesora Bolesława Kumora. To coroczny plebiscyt organizowany przez Fundację Sądecką, który ma na celu wyłonienie sądeckiego autora oraz książki dotyczącej Sądecczyzny. W 2022 roku Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora będzie przyznana w połowie maja. ([email protected], fot. archiwum Sądeczanina)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu