Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
05/04/2022 - 10:30

Niezwyczajne przepisy, czyli kulinarne hity naszych sądeckich prababek

Przetrwały, bo nasze prababki przekazywały je sobie z pokolenia na pokolenie. Stare, kulinarne receptury robią ostatnio furorę, a lokalne karczmy i restauracje, które serwują regionalne dania, przeżywają prawdziwe oblężenie. Tłumy walą też na lokalne festyny, podczas których można skosztować specjałów hołdujących tradycji kół gospodyń wiejskich.

Kudłate kluski, kurzynka w sosie, zupa kminkowa czy kukiełka podegrodzka…. między innymi takie przysmaki podbijają nie tylko podniebienia „lokalsów”, ale także turystów tłumnie odwiedzających Sądecczyznę. Przetrwały, bo kulinarne receptury nasze prababki przekazywały sobie z pokolenia na pokolenie. Wielkie zasługi w ich propagowaniu ma też  Fundacja Sądecka, która podczas Zjazdu Sądeczan, imprezy o wieloletniej tradycji, organizuje konkurs na regionalne potrawy.

Jak smakują kudłate kluski, które podczas imprezy podbiły serca jurorów? - To tradycyjne danie z okolic Piwnicznej. Jeśli ktoś chciałby się pokusić o samodzielne przygotowanie potrawy, wystarczą tarte ziemniaki i trochę gotowanych – zdradzał szef kuchni z restauracji hotelu Czarna Owca. - Ulepione z tego kulki trzeba wrzucić na osoloną wodę i długo gotować, z zachowaniem lekkiej twardości.

Znakomicie smakują polane skwarkami ze słoniny, ale jeszcze lepiej z duszoną, kiszoną kapustą z cebulką i smażonym boczkiem. 

Co kryje się pod intrygującą nazwą kurzynka w sosie i jak się do tego zabrać w naszej domowej kuchni? - Potrzebna jest do tego kura, a nie kurczak – wyjaśniały w rozmowie z „Sądeczaninem” panie z koła Gospodyń Wiejskich „Nasza Ziemia Zagurzyn”. I one  tym daniem wywalczyły nagrodę. - Z kury przygotowujemy rosół z jarzynami, takimi jak seler, marchew, pietruszka i por. Można też dodać liść laurowy i ziele angielskie. Do tego sól i pieprz.  

Gdy mięso będzie już miękkie, wyjmujemy je z garnka i w kawałkach rumienimy na patelni na złoto, najlepiej na smalcu lub maśle. Tak przygotowane, dodajemy z powrotem do wywaru i zabielamy śmietaną. Potem wystarczy tylko dodać pokrojoną nać pietruszki. Kurzynkę serwujemy z chlebem. Smakuje niesamowicie!

Jakie inne, niebanalne danie można znaleźć na liście regionalnych przysmaków? Znakomita jest zupa kminkowa. Do jej przygotowania potrzebny jest doprawiony solą wywar na słoninie, z dodatkiem niewielkiej ilości kaszy manny. Do tego dodajemy kminek, cały, nie mielony. Ilość? Zależna od upodobań, ale by wydobyć prawdziwy aromat tej przyprawy warto ją najpierw lekko utrzeć w moździerzu. Dodatkiem do zupy są grzanki, które kiedyś robiono z suchego chleba, a które dziś możemy zrobić podsmażając lekko kostki chleba na masełku.

Do tych obiadowych dań przydałby się jeszcze deser. Jak ulał pasuje do tego kukiełka podegrodzka, która jest tradycyjnym wypiekiem, nierozerwalnie związanym z jednym z ciekawszych i bardziej oryginalnych zwyczajów lachowskich zwanych „wiązowinami”.

To podłużna, pięknie ukształtowana, wysoka plecionka z drożdżowego ciasta, ozdobiona z wierzchu warkoczami układanymi w warstwy i wzorami z ciasta. Miękisz kukiełki podegrodzkiej ma kolor od kremowego do żółtego, w zależności od użytych do wypieku dodatków, na przykład szafranu. Pyszna drożdżowa bułka ma słodki smak.

Jak sama nazwa wskazuje, wypiek pochodzi z Podegrodzia.  Dla nowo narodzonego dziecka piekła ją zazwyczaj chrzestna matka. Kukiełki różniły się wielkością i bogactwem ozdób. Wynikało to z przyczyn ekonomicznych, takich jak zamożność chrzestnych rodziców oraz praktycznych, czyli wielkość pieca, w którym ciasto pieczono.

Przepis na tę oryginalną bułkę oraz sposób jej wykonania i ozdobienia przekazywany był z matki na córkę przez pokolenia i w wielu rodzinach do dziś jest wykorzystywany. Każda z gospodyń ma swój niepowtarzalny sposób zaplatania warkoczy, układania kukiełki czy jej ozdabiania. Smakuje wspaniale. ([email protected]. fot. LGD Brama Beskidu, KS, JM, ES)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu