Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
10/01/2022 - 14:55

Najważniejsze cykliczne imprezy, koncerty, wydarzenia na Sądecczyźnie

Od kiedy na świecie i w Polsce wybuchła pandemia koronawirusa, organizatorzy wszelkiego rodzaju imprez i spotkań nie mają łatwo. Miasto Nowy Sącz i okoliczne miejscowości rokrocznie oferowały mieszkańcom i turystom ciekawe imprezy kulturalne. Jakich wydarzeń nie można ominąć?

Festiwal Biegowy to jedno z największych wydarzeń sportowych dla rodzin w Polsce. Festiwal, który od wielu lat odbywał się w Krynicy-Zdroju skierowany jest zarówno do amatorów, jak i zawodowych biegaczy. Impreza została przeniesiona do Piwnicznej-Zdroju i organizowana jest co roku na początku września. Uczestnicy festiwalu w Miasteczku Biegowym znajdą wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji.

W 2021 roku Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju został połączony z Festiwalem Lachów i Górali Europa Karpat. Ta druga impreza jest prawdziwą gratką dla miłośników folkloru. Zespoły regionalne mogą rywalizować ze sobą nie tylko na scenie i zdobywać cenne nagrody. Każdy, kto lubi lokalny folklor, tańce i śpiewy musi zobaczyć Festiwal Lachów i Górali.

Sądecczyzna to również miejsce znane z Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Ta impreza już od blisko trzech dekad ściąga tłumy do Nowego Sącza i okolicznych miejscowości pod koniec lipca. Święto Dzieci Gór to kilkudniowy festiwal, podczas którego dzieci z różnych stron świata koncertują, tańczą i świetnie się razem bawią. Inną okazją do przekonania się jak wielki talent drzemie w najmłodszych jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej Skowroneczek, zapoczątkowany przez wydawnictwo "Promyczek". W 2021 roku odbyła się już XVIII edycja festiwalu na sądeckim rynku. Od kilku lat koncert finałowy Skowroneczka transmitowany jest na antenie Polskiego Radia i w TVP ABC. 

Kolejnym międzynarodowym festiwalem, który przyciąga do naszego regionu tłumy jest Pannonica Festiwal. – Pannonica jest kulturalną wizytówką Sądecczyzny i afirmacją różnorodności, wielokulturowości i bogactwa kultur Nowej Europy – opisuje organizator. W wakacje do małej wsi Barcice z wszystkich stron ściąga kolorowa publiczność, pełna energii i wigoru.

Studencka brać z Sądecczyzny co roku bawi się na juwenaliach zorganizowanych przez żaków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (wyjątkiem był czas pandemii). Z kolei studenci Wyższej Szkoły Biznesu-National Louis University od kilku lat z powodzeniem organizują charytatywny bieg – Run 4 a Smile, z którego dochód przeznaczany jest na pomoc chorym dzieciom. Nowym, ciekawym wydarzeniem dla młodych osób może być też Sądecki Hip Hop Festiwal, który został zorganizowany w mieście już dwukrotnie.

​Początek wakacji to z kolei czas festiwalu najstarszej muzyki Europy, w Starym Sączu. – Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej istnieje od 1975 r. Stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie – tak o festiwalu wypowiadają się jego organizatorzy.

Wakacje to również czas organizowania wielu festynów rodzinnych przez nowosądeckie parafie (parafia biegonicka, św. Ducha czy św. Heleny). Rozrywki szukać można również poza granicami miasta – rokrocznie festyn parafialny organizowany jest m.in. w Gołkowicach Górnych. Wakacje w naszym regionie obfitują w ciekawe wydarzenia. Wśród wielu propozycji sądeckich gmin warto wspomnieć o Dniach Jeziora Rożnowskiego czy Lecie w Dolinie Kamionki. Koncertowo bawić można się również w wakacyjne Imieniny Miasta Nowego Sącza, powiązane z postacią Świętej Małgorzaty.

Co roku spragniona słońca i dobrej zabawy publiczność przybywa również do Łącka na najstarszą w regionie cykliczną imprezę – Święto Kwitnącej Jabłoni. Wydarzenie to po raz pierwszy odbyło się w 1947 roku. Co roku w Łącku nie może zabraknąć lokalnych zespołów, muzycznych popisów wielkich gwiazd, dobrego jedzenia i łąckiej śliwowicy. Do Łącka warto wybrać się również na podsumowanie letnich imprez – na Święto Owocobrania.

W maju z kolei warto pojawić się w Łososinie Dolnej na Święcie Kwitnących Sadów. Impreza odbywa się na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie i zazwyczaj jest początkiem sezonu lotniczego. To wydarzenie przyciąga tłumy miłośników dobrej zabawy, głośnej muzyki, ale też tych, którzy chcą zobaczyć Jezioro Rożnowskie z lotu ptaka.

W Nawojowej organizowane są za słynne targi i pokazy rolnicze, zwane Agropromocją. To międzynarodowe wydarzenie skierowane nie tylko do rolników, ale też do rodzin z dziećmi i osób zainteresowanych ofertą lokalnych wystawców, m.in. producentów żywności. Dobrego jedzenia nie zabranie również podczas Kociołka Galicyjskiego, imprezie organizowanej na przełomie sierpnia i września w Miasteczku Galicyjskim.

- Ideą tego wydarzenia jest pokazanie tradycji kulinarnych Galicji oraz degustacja regionalnych potraw galicyjskich. W trakcie trwania „Kociołka” organizowane są pokazy sporządzania dawnych potraw galicyjskich z poszczególnych regionów tego historycznego obszaru. Zwiedzający mają możliwość posmakowania różnorodnych potraw kuchni: węgierskiej, cygańskiej, słowackiej, łemkowskiej oraz rodzimej kuchni polskiej – opisują pracownicy Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Kiedy zaczynają opadać pierwsze liście z drzew, szykować mogą się miłośnicy teatru. To właśnie wtedy do Nowego i Starego Sącza zjeżdżają najbardziej znani aktorzy i grupy teatralne. Wydarzeniem, które przyciąga amatorów teatru jest Jesienny Festiwal Teatralny. Wrzesień i październik to również czas trwania Sądeckiej Jesieni Kulturalnej, czyli koncertów polskich gwiazd i najlepszych spektakli. Ten cykl wydarzeń ma szansę stać się imprezą cykliczną.

Od kilku lat na Sądecczyźnie (najpierw w Krynicy-Zdroju, a w 2021 roku w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu) odbywają się również finały Miss Supernational, Mister Supernational, oraz Miss Polski. Są to hucznie organizowane gale z najpiękniejszymi kobietami i mężczyznami w kraju i na świecie.

Miłośnicy kolędowania muszą zapisać sobie w kalendarzu Pastuszkowe Kolędowanie, które odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Jeśli chodzi o dbanie o dawny język, gwarę i gawędziarstwo trzeba wspomnieć o Lachowskim Godaniu, czyli konkursie dla dorosłych i dzieci. Z kolei Druzbacka to konkurs dla muzyków, instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych.

Nie tylko miłośnicy gwary mają okazję do pokazania swojego talentu, ale również dzieci i młodzież zakochani w teatrze mogą wykazać się podczas konkursu teatralnego Bajdurek, organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół. W tym miejscu warto wspomnieć również o Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, przygotowywanego dla młodych śpiewaków. Konkurs im. Ady Sari to również spektakle operowe i koncerty symfoniczne z udziałem najwybitniejszych artystów z Polski i ze świata.

W zestawieniu najważniejszych imprez i wydarzeń kulturalnych Sądecczyzny nie mogło zabraknąć Festiwalu im. Jana Kiepury. To widowisko organizowane w Krynicy-Zdroju obfituje w koncerty i spektakle operowe oraz operetkowe. Muzyka, teatr, film i taniec na sądeckich ulicach – to wszystko ma do zaoferowania Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki – Małopolska Karpaty OFFer. Miejscem festiwalowych akcji jest Nowy Sącz, a właściwie nowosądeckie ulice, rynek czy planty. ([email protected])

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner polski
Nazwa medium: Sądeczanin

www.sadeczanin.info
Wydawca: Fundacja Sądecka

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu