Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 marca. Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy
15/07/2022 - 17:35

Mieszkańcy Węgier na potęgę kupowali ekspresy do kawy i trójwarstwowe maseczki

W naszym kraju i regionie coraz większe znaczenie obok tradycyjnych zakupów ma odwiedzanie sklepów online. Szczególnie potwierdziło się to w ostatnich dwóch latach, kiedy z powodu pandemii wiele osób było zmuszonych do spędzania większości czasu w domach. Nasza redakcja sprawdzała, jakie towary kupowało najwięcej osób oraz, które artykuły były zamawiane do domu przez Węgrów.

Krajowy obszar rynku online w 2021 roku zrealizował o 40 procent więcej zamówień, niż w poprzednich latach. Z danych wynika jednoznacznie: zatrzymani w domach z powodu pandemii mieszkańcy zostali hobbystycznymi piekarzami, a kilometry zaliczali na rowerach stacjonarnych. 

Z podium spadły odbiorniki telewizyjne, wdarły się tam zaś zakupy artykułów spożywczych. Jest coś, czego rok 2022 nie jest w stanie zepsuć: to rosnący łukiem trend zakupów internetowych. Widać to po listach sprzedaży magazynów internetowych. W tym roku między 1 stycznia, a 1 czerwca klienci złożyli o 216 tysięcy zamówień online więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ten rok miał wyraźnie korzystny wpływ na obroty i liczbę zamówień partnerów Marketplace. Doświadczyli oni wzrostu liczby zamówień o 48 procent, kwota wartości zamówień wyrażona w forintach była większa o 54 procent. 

W 2021 roku więcej uwagi poświęciliśmy zdrowiu, więcej sportu uprawialiśmy i więcej pracowaliśmy w domowych warunkach, gotowanie także stało się częstszą formą domowej działalności. Nie bez powodu najczęściej wyszukiwanymi towarami były artykuły zdrowotne i higieniczne, środki czystości oraz przedmioty do kuchni, a także sprzęt sportowy.

Ponadto znacznie wzrosła chęć zabawy, klienci kupili w zeszłym roku o 16 proc. więcej zabawek i gier. Czterokrotnie wzrósł, biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych towarów, popyt na artykuły zdrowotne i lecznicze, przeznaczone do domowych porządków i napraw, oraz przybory higieniczne.

Równocześnie kategorie wcześniej bardzo popularne, jak perfumy, suplementy diety i karma dla zwierząt, obniżyły się w rankingach. Wśród produktów codziennej potrzeby – bez zaskoczenia – najlepiej sprzedawały się maseczki (w tym przede wszystkim pakowane po 50 sztuk jednorazowe trójwarstwowe). Znaczny był też popyt na środki do odkażania rąk, ściereczki i rozpylacze czyszczące oraz papiery toaletowe – te występują czterema rodzajami na liście top 20.

W kategorii małych sprzętów kuchennych prym wiodły ekspresy do kawy. Na liście najpopularniejszych produktów jest ich osiem, wśród nich charakterystyczna jest popularność sprzętu na kapsułki. Sprzedawane w ubiegłych latach w niewielkich ilościach maszyny do pieczenia chleba przeżywały w tamtym roku swój renesans, bo sprzedało się ich o 150 procent więcej niż w podobnym okresie 2020 roku.

Zapobiegawczo, jak i dzięki przestrzeganiu rozporządzeń epidemicznych (siłownie zamknięto w czasie pandemii), miłośnicy sportu również utknęli w swoich czterech ścianach. Pomiędzy 1 stycznia i 21 grudnia 2021 sprzedano w obszarze online prawie o 19 tysięcy więcej sprzętów sportowych. Spośród nich największe wzięcie miały rowery stacjonarne (na liście przebojów handlowych jest ich dziewięć różnych modeli), popularnością cieszyły się również orbitreki i maszyny do masażu wibracyjnego.

W ubiegłym roku na różnych toplistach sprzedaży online lokowały się środki do prania i sprzątania, pieluchy, telefony, telewizory, środki higieniczne i artykuły spożywcze. Następna jest kategoria, obejmująca dodatki do telefonów, sprzęt kuchenny, domowe artykuły pielęgnacyjne a także pralki i suszarki do prania.

Najbardziej popularnym małym sprzętem kuchennym w 2021 roku był ekspres kapsułkowy Dolce Gusto Mini Me, lecz na liście znalazły się jeszcze: wielofunkcyjne naczynia do gotowania, czajniki elektryczne, wagi kuchenne, tostery, roboty kuchenne, miksery do smoothie, frytkownice i rozdrabniacze.

Wśród przyrządów sportowych największa popularnością cieszył się składany rower stacjonarny z hamulcem magnetycznym, ale gorączkę nabywców podtrzymywały jeszcze bieżnie z napędem elektrycznym, trenażery wibracyjne, maszyny masujące, stepery i orbitreki.

W towarach codziennej potrzeby najlepiej rozchodziły się pakiety maseczek trójwarstwowych, sól do regeneracji zmywarek i pralek, żel antybakteryjny do rąk, tabletki do zmywarek i ściereczki antybakteryjne. Spośród zabawek w 2021 roku najbardziej przyciągały klientów trampoliny, huśtawki gniazdowe i samochodziki elektryczne.

Zobaczmy więc listę podsumowującą. Wymieniamy towary, których w czasie pandemii sprzedano najwięcej:

 1. Środki piorące i czyszczące
 2. Pieluchy i dodatki
 3. Akcesoria komputerowe (klawiatura, mysz, dysk SSD itp.)
 4. Telefony
 5. Telewizory
 6. Środki higieny osobistej
 7. Artykuły spożywcze
 8. Dodatki do telefonów komórkowych
 9. Sprzęty kuchenne
 10. Środki do pielęgnacji w domu
 11. Pralki i suszarki
 12. Depilatory, maszynki do strzyżenia i golenia
 13. Napoje bezalkoholowe
 14. Chłodziarki i zamrażarki
 15. Meble do salonu i biurowe
 16. Konsole do gier i dodatki
 17. Karty i bony upominkowe
 18. Artykuły do pielęgnacji samochodu
 19. Książki, czasopisma
 20. Narzędzia ogrodowe

(Źródło: penzcentrum.hu)

Artykuł powstał przy realizacji projektu „Local Media for V4 Cooperation & Integration”
Opracowanie: Partner węgierski
Nazwa medium: Halasmédia

www.halasmedia.hu
Wydawca: Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft.

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.Dziękujemy za przesłanie błędu