Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
04/12/2022 - 13:05

Na jakich oponach jeżdżą Czesi i dlaczego co piąty wybiera Barum

Pionierami produkcji opon, zachowującymi prymat do dziś, byli Dunlop oraz bracia Michelin. Czechosłowacja również miała swojego producenta opon. Mowa tu o firmie Barum, która jest obecnie największym producentem opon w Czechach, należącym niemieckiego koncernu Continental AG.


Firma Barum powstała w 1948 roku poprzez połączenie trzech firm produkujących opony. Obecnie zatrudnia 4 800 pracowników i produkuje ponad 21 milionów opon do samochodów osobowych i prawie 1 milion opon do samochodów ciężarowych rocznie.

Każdy kierowca wie, że dbanie o stan opon jest niezbędny do tego, żeby podróżować komfortowo i bezpiecznie. Kontrolowanie ciśnienia w oponach, prawidłowej głębokości bieżnika i właściwe przechowywanie opon sezonowych to jest minimum, które należy wykonać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Pomysł użycia gumowych opon zrodził się w głowie szkockiego lekarza weterynarii – Johna Dunlopa. Podobnie, jak większość rewolucyjnych wynalazków, bez których nie wyobrażamy sobie dziś życia, powstały dzięki próbie rozwiązania pozornie błahego problemu. Otóż Dunlop, obserwując zabawę swego synka, jeżdżącego po dworze na trójkołowym rowerku z drewnianymi kołami, które wbijały się w ziemię, okleił je gumowym wężem ogrodowym. Było to w 1888 roku.

Pomysł okazał się na tyle dobry i praktyczny, że wkrótce rozpoczęto produkcję opon na skalę przemysłową.

Kolejne innowacje w dziedzinie produkcji opon wprowadzili bracia Édouard i André Michelin, którzy byli właścicielami firmy produkującej gumowe elementy (między innymi klocki hamulcowe stosowane w pojazdach konnych). Chcieli usprawnić proces wymiany opon tak, aby klienci nie musieli czekać na wysuszenie kleju służącego do mocowania opon na kole aż 15 godzin.

W 1892 roku bracia zaprezentowali pierwszą oponę rowerową, wymiana której zajmowała maksymalnie 15 minut. Swój nowy produkt firmowali nazwiskiem znanego francuskiego kolarza Charles Terronta. Prezentując jego zalety w czasie wyścigów kolarskich posłużyli się nie do końca uczciwą praktyką.

Na trasie wyścigów rozsypali gwoździe, które przebijając opony rywali, praktycznie wykluczyły pozostałych kolarzy z gry. Terront dzięki szybkiej zmianie opon produkcji braci Michelin wygrał wyścig, z przewagą…. 9 godzin. Ten niewiarygodny wprost wyczyn przyniósł firmie Michelin rozgłos, dzięki czemu odnieśli ogromny sukces.

Lata 20. XX wieku w Czechosłowacji przyniosły rozwój przemysłu samochodowego, ale podaż nie nadążała za popytem. Drogie opony były dowożone z zagranicy, co nie umknęło uwadze Tomáša Bati, przedsiębiorcy i wizjonera, o którym pisaliśmy tutaj: Zaczynali od małego biznesu. Teraz ich buty nosi cały świat.

Opony Barum. Fot. Barum
Tomáš Baťa jako doświadczony przedsiębiorca, nieustannie poszukujący nowych rozwiązań obniżających koszty, zdawał sobie sprawę z faktu, że produkcja towarów to nie wszystko. Należy je jeszcze dostarczyć do klienta, najlepiej w jak najkrótszym czasie. I do tego właśnie potrzebował opon, które znacznie usprawniały i przyspieszały dotychczasowe sposoby transportu. W 1931 Baťa rozpoczął w swoich fabrykach produkcję pierwszych opon do rowerów. Rok później wprowadzona została produkcja opon do samochodów osobowych oraz samochodów ciężarowych. Wówczas już na czele firmy stał Jan Antonín Baťa.

W 1932 do Czechosłowacji zaimportowano jeszcze 522 600 opon, w 1935 roku już tylko 41 148. Rodzima produkcja opon osiągnęła apogeum tuż przed wybuchem II wojny światowej, kiedy to produkcja roczna wynosiła ponad 250 000 sztuk opon.

Wybuch wojny na wiele lat zahamował rozwój wielu branż, stagnacja nie ominęła również branży oponiarskiej. Po wojnie w fabryce Baťa zalegała duża ilość opon, ponieważ w ciągu kilku ostatnich ludzie mieli ważniejsze zmartwienia od wymiany opon. Sytuację pogarszał fatalny stan dróg, po których wówczas poruszało się 2,9 miliona samochodów. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono wówczas w miastach limit prędkości do 40 km/h.

Firma Baťa została znacjonalizowana i w nowej rzeczywistości podlegała pod Ministerstwo Transportu, które powołało do życia nowe państwowe przedsiębiorstwo, mające za zadanie sprzedaż i dystrybucję opon. Tak więc w 1948 roku powstała firma Barum, której nazwa składa się z połączenia pierwszych sylab zawartych w nazwach z trzech czechosłowackich firm oponiarskich - Baťa, Rubena i Mitas. Pierwszym dyrektorem nowego przedsiębiorstwa został Baťa. W 1948 roku zarejestrowane logo firmy, które jest używane do dziś: litera B ze skrzydłem.

W latach 70-tych na potrzeby Barum wybudowano nową fabrykę w mieście Otrokovice, leżącym w pobliżu Zlína. Opony schodzące z taśmy produkcyjnej w Otrokovicach eksportowano praktycznie  na cały świat. W 1971 po raz pierwszy zorganizowano znany rajd samochodowy Barum Czech Rally Zlín.

Od 1982 roku firma była jedną z niewielu w branży, która produkowała w Czechach opony do samochodów ciężarowych. W 2015 roku oddano do użytku nową fabrykę dedykowaną do produkcji  tego rodzaju opon.

W 1993 roku Barum stał się częścią niemieckiego holdingu Continental AG, co znacznie przyspieszyło rozwój firmy. Już w 1996 roku produkcja w czeskich fabrykach osiągnęła pułap 6 milionów opon rocznie, w 1999 roku liczba ta wzrosła do 11 milionów, a w 2002 osiągnęła poziom 15 milionów sztuk rocznie. Obecnie firma produkuje ponad 21 milionów opon do samochodów osobowych i prawie 1 milion opon do samochodów ciężarowych rocznie.

W 2012 roku została nazwa firmy Barum została zmieniona na Continental Barum s.r.o. Motto firmy brzmi: Dobre opony. Dobry wybór. Firma w 2017 roku zatrudniała 4 800 pracowników. Jak najbardziej na miejscu jest stwierdzenie, że firma Barum dosłownie została „wchłonięta“ przez niemieckiego giganta, ponieważ Continental ma pod sobą aż 22 firmy oponiarskie, m. in.: Uniroyal, Semperit, General Tire oraz słowacki Matador.

Barum jest obecnie drugą najlepiej sprzedawaną marką opon wśród spółek spod znaku Continental w Europie, a wśród czeskich kierowców, co nie powinno nikogo dziwić, numerem jeden. Z badań firmy wynika, że co piąty kierowca w Czechach jeździ na oponach marki Barum, a całkowita liczba użytkowników wynosi 18,1 procenta spośród wszystkich czeskich kierowców. (Martin Barčík) Fot. Barum

Żródła: Barum: Český výrobce pneumatik těžící z dědictví krále obuvi, zámečníka a dvou bratrů, které uhranul kaučuk • mujRozhlas
Příběh společnosti Barum: Způsob, jak se stát výrobcem pneumatik | Barum
O nás - značka | Barum
Čtvrtstoletí od spojení české značky Barum s německým Continentalem
Barum, nejoblíbenější značka pneumatik v Česku, slaví sedmdesát let!
Dlouhá cesta českých pneumatik Barum







Dziękujemy za przesłanie błędu