Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
23/03/2016 - 11:15

Obrazy Władysława Frączka, człowieka wielu talentów

Zarówno podczas Gali Sądeczanin 2015 Roku jak i spotkania podsumowującego konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” oglądać można było wystawę obrazów Władysława Frączka z Limanowej.

Pan Władysław to człowiek wielu talentów: śpiewa w parafialnym chórze męskim, pisze i reżyseruje sztuki teatralne, pisze wiersze i wspomnienia. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje malarstwo olejne. Najczęściej uwiecznia portrety świętych i duchownych (także sceny), krajobrazy i architekturę m.in. Nowego Sącza, Limanowej i Podegrodzia. Jego artystyczna pasja nabrała tempa, po przejściu na emeryturę w 1999 roku.

O twórcy można przeczytać w informatorze „Rękodzieła Subregionu Sądeckiego”:

Władysław Frączek – urodził się 16.XII.1926 r. w Juraszowej (gm. Podegrodzie) jako syn Stanisława i Ludwiki z Waligórów. W czasie okupacji uczestnik ruchu oporu (Bataliony Chłopskie). Po wojnie nauczyciel – mgr inż. rolnictwa, długoletni pracownik spółdzielczości PZGS, GS, RSZ i Zb., OSM Limanowa, w tym ponad 20 lat na stanowisku prezesa (...) Jest autorem kilku kronik spółdzielczych i strażackich i instruktorem Amatorskich Zespołów Teatralnych oraz autorem dwóch dzieł dramatycznych: „Nie rzucim ziemi” i „Zemsta Michała” wystawionych na scenie i wyróżnionych. Jest ponadto autorem dwóch książek pisanych wierszem (ponad 600 str.) pt. „Co potomek wiedzieć powinien” oraz „Potomku zapamiętaj: polska ziemia to nasz kraj”. Obecnie kończy opracowanie pt. „Służyli Bogu, Ojczyźnie i rodzinie” (ponad 200 biogramów z 12 gmin) powiatu limanowskiego z okresu ostatnich dwustu lat, godnych naśladowania przez młode pokolenia Polaków.

W swej młodości trochę rzeźbił i malował (akwarela). Na emeryturze zajął się malarstwem olejnym. Wykonał blisko 300 większych i mniejszych obrazów na płótnie (pejzaż, martwa natura, kwiaty, architektura, portret – także prace natury historycznej, patriotycznej i alegorycznej. Miał szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych wyróżnianych i nagradzanych (Kraków, Wągrowiec, Nowy Sącz, Nowy Targ, Biały Dunajec, Wiśnicz i inne).

Jest autorem wielu artykułów problemowych, pamiętnikarskich pisanych prozą i wierszem, często o charakterze okolicznościowym. Od 2006 roku jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, a od 2008 roku do listopada 2010 r. i jego prezesem i założycielem dwóch nowych Oddziałów w Limanowej i Mszanie Dolnej, które zrzeszają ok. 60 twórców sztuk pięknych z bogatym dorobkiem (...)”

 (JB), Rękodzieła Subregionu Sądeckiego
Fot. JB

Obrazy Władysława Frączka, fot. JB


Dziękujemy za przesłanie błędu