Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
07/10/2015 - 13:20

Muszyna: Spotkanie ze kpt. Stefanem Kuligiem - świadkiem historii

Z inicjatywy uczniów Gimnazjum ZSP im. Straży Granicznej w Muszynie we wtorek (6 października) odbyło się spotkanie młodzieży z kapitanem Stefanem Kuligiem, najstarszym i jednym z trzech żyjących na naszym terenie Żołnierzem Niezłomnym.

Spotkanie rozpoczęło się od ogromnego aplauzu na cześć gościa i powitań ze strony uczniów i dyrekcji szkoły. Panu Kuligowi towarzyszył pan Jan Ruchała,  z  Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu, przyjaciel i osoba zasłużona w propagowaniu Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież naszego gimnazjum z ogromną uwagą i skupieniem wysłuchała historii tego wspaniałego człowieka; kuriera, członka Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, więźnia Auschwitz, więźnia UB. Dowiedziała się również o jego działalności w Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Zebrani obejrzeli również krótką prezentację o kapitanie Kuligu przygotowaną przez  naszych uczniów.
Oprócz kwiatów i podziękowań spotkanie uświetnił wiersz i utwór instrumentalno- muzyczny o Żołnierzach Niezłomnych dedykowany naszym gościom.

Emocje towarzyszące temu spotkaniu były ogromne; najpierw oczekiwanie, ciekawość, w trakcie spotkania wzruszenie, smutek i łzy wielu osób. To spotkanie na zawsze zostanie w sercach wielu osób. Świadczą o tym wypowiedzi naszych uczniów: „To była najlepsza lekcja historii na jakiej byłam..”; „Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak blisko nas są ostatni bohaterowie, którzy walczyli i oddawali swoje życie za wolną Polskę”; "Chcielibyśmy zatrzymać czas, aby nie odchodzili od nas, aby dalej nas uczyli jak kochać ojczyznę, jak być takimi jak oni.”
Możemy więc tylko starać się z Nimi jeszcze spotkać, poznać tą historię, przekazywać ją innym i czcić pamięć żołnierzy walczących o wolną  Polskę. Tak właśnie zrobili uczniowie naszego Gimnazjum.

Iwona Bach- Buliszak, nauczyciel historii

Muszyna: Spotkanie ze świadkiem historii










Dziękujemy za przesłanie błędu