Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/10/2015 - 08:20

Młodzieżowi e-inspiratorzy z sądeckcih gimnazjów

Projekt „Młodzieżowi e-inspiratorzy” nabiera tempa. W dniu 30 września w MCDN w Nowym Sączu odbyły się warsztaty, w trakcie których młodzież biorąca udział w projekcie, wypracowywała swoje pomysły na działania o charakterze e-wolontariackim i pro-obywatelskim. Uczestniczyły w nich zespoły ze szkół: Gimnazjum nr 2, Gimnazjum Nr 3, Gimnazjum nr 11, Gimnazjum w Koniuszowej, I Liceum, V Liceum, ZS w Łącku.

- Świetnych pomysłów nie brakuje żadnej z grup – cieszy się koordynator projektu Krzysztof Małota.-  E-wolontariat edukacyjny to wzajemna pomoc z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. I nie chodzi tu o odpisywanie zadań z sieci, a o współtworzenie jej ciekawych zasobów i wykorzystywanie narzędzi e-learningowych. Jedna z grup podejmie np. próbę stworzenia e-fiszek do nauki słówek z niemieckiego na poziomie gimnazjum, inna chce współtworzyć zasoby przydatne dla maturzystów.

Karolina, uczennica 3 klasy gimnazjum nagrała już kilka filmików w których tłumaczy zadania z matematyki.  - Nie jest to trudne, ale na początku bardzo czasochłonne - opowiada gimnazjalistka. -  Z matematyką nie mam kłopotów, ale w trakcie nagrywania filmików oprócz wiedzy trzeba dobrze zsynchronizować ruch ręki z tym co się mówi. To na początku wymaga wielu powtórzeń… ale się nie poddaję.  

Oprócz  działań e-wolontariackich (5 zespołów), kolejne 5 zespołów podejmie działania o charakterze pro-obywatelskim. Tu też nie brakuje ciekawych inicjatyw: zagospodarowanie najbliższego otoczenia, zwiększenie frekwencji w wyborach, zwiększenie świadomości na temat migrantów, integracja środowiskowa i międzypokoleniowa. Prowadząca część warsztatów Alicja Gałęziowska, współtwórca „Akademii Samorządności” (Stowarzyszenie Gimnazjalnych Samorządów Uczniowskich), podkreśla rolę angażowania się ludzi młodych w bliskie im sprawy: - To istota demokracji – działać, najpierw w przestrzeni szkolnej i  lokalnej. Daje to poczucie wpływu na najbliższe otoczenie i kształtuje cały szereg kompetencji miękkich przydatnych w życiu.  

Efektem prac wszystkich zespołów będą, umieszczone w sieci, krótkie filmiki prezentujące podjęte działania. Część zajęć dotyczyła więc zasad tworzenia filmów oraz licencji na jakich mogą być publikowane.

Ciekawym punktem warsztatów była video-konferencja  z mieszkańcami Oslo, w której poruszono problematykę związaną z wielokulturowością w kontekście tzw. kryzysu migracyjnego. Młodzież mogła przekonać się, jak wielką rolę w nastawieniu do tego problemu odgrywa rzetelna kampania informacyjna.

Organizatorem warsztatów była Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej. Odbyły się one w ramach projektu „Młodzieżowi e-inspiratorzy” realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”,  finansowanego z Funduszy EOG.

(s)


 

Młodzieżowi e-inspiratorzy z sądeckcih gimnazjów










Dziękujemy za przesłanie błędu