Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/09/2015 - 07:00

Dziś rusza I Kongres Kultury Regionów

O godz. 15 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ rozpocznie się I Kongres Kultury Regionów Dziedzictwo – Inspiracje. Swoją obecność zapowiedziało już ponad 300 gości z całej Polski. Obok licznych seminariów zaplanowano również koncert i wystawę. Kongres jest otwarty dla wszystkich sądeczan.

Kongres ma mieć charakter cykliczny, a na jego miejsce nie przypadkowo wybrano Nowy Sącz, stolicę subregionu, obfitującego w kulturę Lachów, Podgórzan, Górali i Łemków.

Kultura regionalna szczególnie w Małopolsce jest niezwykle silna, ale wymaga ona również z naszej strony troski o zachowanie, ale także myślenia o jej rozwoju. To nie może być skostniała rzeczywistość. Ona jest ciągle żywa, nie jest ze skansenu. W związku z tym pojawiła się taka myśl, żebyśmy zorganizowali cykliczne kongresy regionalne, które w pierwszym założeniu są skoncentrowane na naszej tożsamości - Małopolski, ale także chodzi nam o inne regiony Polski, stąd nazwa Kongres Kultury Regionów. Dlatego w założeniu ma to być przedsięwzięcie ogólnopolskie, a w przyszłości nawet środkowoeuropejskie – mówi Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Do Nowego Sącza zawitają m.in.: Andrzej Wajda (wirtualnie), Józef Broda, prof. Franciszek Ziejka, Julia Doszna, Wanda Łomnicka-Dulak, Kazimierz Tischner, Zygmunt Berdychowski, a sam Kongres zainauguruje „Karpacka Pieśń Trombity” w wykonaniu kilkunastu mistrzów gry na tym tradycyjnym instrumencie (w tym doskonale znany w Nowym Sączu Józef Broda).

W obradach weźmie udział ok. trzystu osób, wielu wybitnych znawców kultury regionalnej, artystów, naukowców i praktyków, specjalistów z różnych dziedzin.

Wyjątkowe bogactwo i różnorodność form podkreślają liczby: ponad 1000 twórców ludowych, 281 zespołów regionalnych w tym 153 dziecięcych, około 170 kapel, ponad 350 grup kolędniczych, ponad 200 grup śpiewaczych, 140 poetów ludowych, 240 gawędziarzy, 50 teatrów wiejskich, 450 kół gospodyń wiejskich prezentujących różne działania artystyczne. Ta imponująca statystyka przekłada się na równie wysoki poziom artystyczny i merytoryczny większości grup i twórców. Zespoły i soliści z Małopolski zdobywają czołowe miejsca na wielu konkursach folklorystycznych w Polsce i poza jej granicami. Twórczość regionalna od wielu lat wzbogaca turystykę regionalną atrakcyjnymi ofertami kulturalnymi, co gwarantuje popularność Małopolski na mapie turystycznej kraju – podkreśla dyrektor MCK SOKÓŁ Antoni Malczak.

Szczegóły oraz program wydarzenia na stronie: http://www.kultura-regionow.pl/14,Program.htm

(JB)
Fot. print screen strony organizatora







Dziękujemy za przesłanie błędu