Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
01/03/2016 - 08:10

Czytniki książek w bibliotece pedagogicznej. Wypożycz i czytaj!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu (ul. Narutowicza 2) z okazji przypadającego w dniach 3-9 marca Tygodnia Książki Elektronicznej zaprasza swoich Czytelników do korzystania z oferty wypożyczenia czytników e-książek.

Zainicjowane w 2004 roku święto książki elektronicznej ma na celu promocję i popularyzację e-czytania. Jego inicjatorką była Rita Toews - kanadyjska autorka książek dla dzieci. Postanowiła popularyzować e-czytanie i zorganizowała pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej. Ideą „Tygodnia e-książki” jest: promocja e-booków i e-czasopism, promocja źródeł darmowych e-książek (np. www.wolnelektury.pl), poznanie e-czytelnika, promocja zasobów bibliotek cyfrowych, organizowanie konferencji poświęconych tej problematyce.

Po muzyce i filmie książka jest kolejnym obszarem świata analogowego, który ulega digitalizacji. Podobnie jak w przypadku tamtych mediów, trudno dziś, na początkowym etapie, jednoznacznie powiedzieć, czym jest lub czym ma być książka cyfrowa.
Nie dość, że nie ma jednej definicji, brakuje nawet ustalonej, obowiązującej, jednolicie zapisanej nazwy. Spotykamy się więc z określeniami: E-book, ebook, e-książka, książka elektroniczna czy ogólnie publikacja elektroniczna. Przez wielu książki elektroniczne wciąż traktowane są z nieufnością. Szelest kartek i zapach książek są dla niektórych czytelników nieodłącznym elementem czytania. Z kolei zwolennicy e-czytania podkreślają wygodę takiego rozwiązania (zwłaszcza w podróży) oraz jego aspekt ekologiczny. W Polsce e-booki rozwijają się stosunkowo wolno, lecz w latach 2008-2010 nastąpiło większe zainteresowanie książkami elektronicznymi, dzięki czemu powiększyła się oferta wydawnictw polskich. Jednocześnie mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem liczby urządzeń, na których elektroniczne publikacje możemy wyświetlać. Na znaczeniu zyskują tablety i e-czytniki. Coraz większy komfort czytania zapewniają też niektóre modele smartfonów.

Zapraszamy zatem do biblioteki pedagogicznej w celu wypożyczenia czytnika. Warto  spróbować tej formy czytania, aby przekonać się co wolimy: książkę tradycyjną czy książkę elektroniczną. Czytniki mogą wypożyczać tylko osoby zapisane do grona Czytelników PBW. Można je wypożyczyć na miesiąc,  po podpisaniu stosownej umowy użyczenia.

 Szczegóły dotyczące wypożyczenia czytników w regulaminie dostępnym na www.pbwnowysacz.pl w zakładce „Regulaminy”.  Czytniki wypożyczane będą w Czytelni.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu