Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/04/2016 - 11:30

Co ma wspólnego czekolada i książki?

Czy wiecie, że 12 kwietnia to Dzień Czekolady? Z tej okazji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu (ul. Narutowicza 2) zapraszamy do udziału w evencie „CZEKOLADA & KSIĄŻKA” oraz do lektury ciekawych artykułów na temat historii i właściwości czekolady.

Dla naszych Czytelników mamy atrakcję – 10 pierwszych osób, które odwiedzą Wypożyczalnię lub Czytelnię i wypożyczą przynajmniej 1 książkę lub czasopismo otrzymają gratis porcję czekoladowych lodów w Lodziarni Argasińscy (ul. Kościuszki 9). Jest to sponsor i partner naszej akcji, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego pomysłu.

Czekolada zawiera ponad 500 związków chemicznych, z których wiele wpływa na stan organizmu. Czekoladowa chemia poprawia zdolności poznawcze, odświeża umysł,  reguluje ciśnienie, a także poprawia nastrój. Kakao znali już Aztekowie. Poddawali fermentacji  miazgę z owoców kakaowca.  Być może z powodu  wspomnianych wyżej wartości  uważali go za napój magiczny i rytualny. Do Europy nasiona kakaowca przywiózł w XV w. Krzysztof Kolumb w darze hiszpańskiemu królowi. Indianie pili czekoladę przeważnie zimną, Europejczycy zaś lubowali się w napoju gorącym, co zdecydowanie pochwalał np. lekarz Ludwika XIV Nicolas de Blegny, zalecając picie czekolady tak gorącej „jak to tylko możliwe”. Największe powodzenie miało kakao w drugiej połowie XVII wieku nie tylko wśród smakoszy, ale także wśród kulinarnych estetów. To oni doprowadzili do powstania specjalnego naczynia dla czekolady – dzbanka. Podobno pierwszy taki dzbanek „smukły i elegancki” zamówiła z całym serwisem do czekolady markiza de Pompadour w manufakturze w Sevres. Zwyczaj podawania czekolady w różnych dzbankach, w tym porcelanowych, trwał aż po belle epoque.

Czekolada jest uwielbiana na całym świecie w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet kosmetyki i masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekała na światowe odkrycie. Przez lekarzy i dietetyków była albo zalecana albo odradzana – dyskusja i emocje wokół czekolady trwają nadal. Działa antystresowo. Niektórzy lekarze zalecają ją rekonwalescentom dla poprawy apetytu, a także przy chorobach gardła i przełyku oraz wzmożonym wysiłku mięśniowym i umysłowym. Jest odżywcza i wysokoenergetyczna. Biała i mleczna zawierają białko i wapń. Zaś gorzka i deserowa są bogate w: magnez, cynk, selen, żelazo, flawonoidy, niacynę (witamina PP). Ma właściwości przeciwkaszlowe. Wbrew mitom nie potęguje migreny i alergii – raczej zawarte w niej mleko czy orzechy należy za to winić za odczyn alergiczny. Słodka czy gorzka potrafi uwieść smakiem. Na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.

Poczytaj więcej i poczuj smak czekolady w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej! Zapraszamy.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu






Dziękujemy za przesłanie błędu