Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/03/2014 - 15:16

Znany lefebrysta w Nowym Sączu. Ks. Stehlin wygłosi wykład

Łukasz Kluska zaprasza Sądeczan w piątek (14 marca) na wykład ks. Karla Stehlina z Bractwa Świętego Piusa X pt. "Liberalizm największym wrogiem Kościoła".
Wykład zorganizowany przez Katolicki Instytut Apologiczny im. św. Tomasza z Akwinu, odbędzie się w sali konferencyjnej restauracji "Panorama" (Nowy Sącz, ul. Romanowskiego 6). Początek o godz. 18.00.
Po wykładzie przewidziano dyskusję. Wstęp wolny.

**
Ks. Karl Thomas Stehlin (ur. 1962 w Ettenheim), Niemiec, jest przełożonym Bractwa Świętego Piusa X w Europie Środkowej i Wschodniej.
Wykształcenie zdobył w seminarium duchownym w Zaitzkofen (niem. Das internationale Priesterseminar Herz Jesu). Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1988 z rąk arcybiskupa Marcela Lefebvre'a.
Członek zarządów fundacji im. O. Damiana de Veuster i Auxilium Scholae. Redaktor miesięcznika „Zawsze wierni”. W 1996 roku założył pierwsze zgromadzenie Bractwa w Warszawie, następnie w Gdańsku (1997), a w Bydgoszczy w 1998 roku pw. św. Jana Marii Vianney'a. W wydawnictwie Te Deum, opublikował m.in. Zawsze wierni. Prawdzie katolickiej - Prawdzie Jedynej (2003) oraz W obronie Prawdy katolickiej - dzieło abpa Levebre.
WARTO WIEDZIEĆ
Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X to katolickie, suspendowane stowarzyszenie życia apostolskiego. Powstało w łonie Kościoła rzymskokatolickeigo z inicjatywy abpa Marcela Lefere,a. Nie uznaje postanowień Soboru Watykańskiego II, które zdaniem lefebrystów rozmywają doktrynę katolicką (herezja neomodernizmu i neoprotestantyzmu) i prowadzą do rujnacji Kościoła katolickiego. Niezgoda lefebrystów dotyczy soborowych dokumentów nt. liturgii, ekumenizmu i wolności religijnej.
W czerwcu 1976, pomimo ostrzeżeń samego papieża, który na konsystorzu wprost upomniał Lefebvra, udzielił on święceń prezbiteriatu klerykom Bractwa, bez zgody miejscowego ordynariusza, co było niezgodne z przepisami Prawa Kanonicznego. Z tego względu 22 lipca 1976 papież Paweł VI zawiesił działanie Bractwa, a Marcela Lefebvre'a ukarał suspensą.
30 czerwca 1988 Marcel Lefebvre bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów. Dwa dni później Jan Paweł II ogłosił w motu proprio Ecclesia Dei adflicta, że abp Lefebvre i czterej wyświęceni przezeń biskupi zaciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae (wiążącą mocą samego prawa), ponieważ udzielenie święceń biskupich miało miejsce bez mandatu Stolicy Apostolskiej.
Od tego czasu Stolica Apostolska, szczególnie za pontyfikatu Benedykta XVI (zezwolił na mszę trydencką, zdjął ekskomunikę) podejmowała wiele prób zjednoczenia Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X z Kościołem katolickim. Do pełnej komunii z Kościołem jednak nie doszło.
Bractwo zrzesza ponad 600 księży i posiada kilkaset kaplic w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. Prowadzi także dwie szkoły wyższe, 90 szkół oraz domy starców.

(s), Wikipedia
fot. news.fsspx.pl






Dziękujemy za przesłanie błędu