Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
10/10/2019 - 11:05

Znajdźmy wspólny język

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. W tym roku ta ogólnopolska akcja przebiegała pod hasłem „Znajdźmy wspólny język!”.

Jesień w tym roku w Sądeckiej Bibliotece Publicznej rozpoczęła się naprawdę wyjątkowo. W sobotę, 5 października odbyła się Noc Bibliotek, a dwa dni później z czytelnikami spotkał się prof. Jerzy Bralczyk. 

W Noc Bibliotek w całej Polsce czekały na czytelników niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Nie inaczej było w Nowym Sączu.
Sądecka Biblioteka Publiczna przygotowała dla swoich czytelników wiele atrakcji, m.in. spotkanie z Weroniką Gogolą - pisarką i tłumaczką rodzinnie związaną z Nowym Sączem. Za debiutancką książkę "Po trochu" W. Gogola otrzymała Nagrodę Conrada 2018 oraz została nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" 2018. Spotkanie prowadził Witold Kaliński.

Z kolei w zabytkowych piwnicach otwarta została wystawa fotograficzna Urszuli Gawron pt. „Zambia – piękno ukryte”, którą można oglądać jeszcze do 18 października br.  
Odbył się także koncert smyczkowego „Kwartetu Galicyjskiego”, który zaprezentował utwory z najnowszej płyty „Folkomania”.

Wiele emocji towarzyszyło ogłoszeniu nagrody "Czytelnika Roku", którą w Sądeckiej Bibliotece Publicznej przyznano po raz pierwszy.  Zarówno pierwsze, jak i kolejne miejsca zajęły panie.
Noc Bibliotek była także okazją do spotkania z poetami z Sądeckiego Klubu Literackiego, którzy recytowali i śpiewali swoje wiersze.


Taka okazja zdarza się raz na 72 lata!

Na początku października, pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla, zorganizowano pierwsze Nowosądeckie Dyktando. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się 7 października w sali ratuszowej im. Stanisława Małachowskiego i miało bardzo uroczysty charakter ze względu na udział szczególnego gościa – prof. Jerzego Bralczyka.

Sądeczanie docenili inicjatywę Sądeckiej Biblioteki Publicznej, która zaprosiła Jerzego Bralczyka i tłumnie uczestniczyli w spotkaniu. Profesor zachęcał, by języka polskiego nie traktować jako „najeżonego pułapkami ortograficznymi” lecz czerpać radość z jego piękna. „Taka okazja zdarza się raz na siedemdziesiąt dwa lata!” – tak wieczór dowcipnie spuentował Profesor, który na spotkaniu autorskim w Nowym Sączu był po raz pierwszy. 







Dziękujemy za przesłanie błędu