Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
23/11/2020 - 11:35

Zmarł pochodzący z Kamionki Wielkiej ks. prałat Józef Poremba. Miał 82 lata

Zmarł śp. ks. prałat Józef Poremba, który urodził się w 1938 roku w Kamionce Wielkiej. Przez wiele lat był proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w najbliższą środę (25 listopada) w kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej.

Ks. Prałat Józef Poremba urodził się 16 marca 1938 roku w Kamionce Wielkiej. W 1955 roku zdał egzamin dojrzałości w Nowym Sączu, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Po ukończeniu sześcioletnich studiów filozoficzno – teologicznych, 29 czerwca 1961 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali. Jako wikariusz pracował w Borzęcinie, a następnie w parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

5 października 1971 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Starych Żukowicach. 11 czerwca 1980 roku został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie duszpasterzował do 2008 roku. Następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki dziekana dekanatu Dąbrowa Tarnowska.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1971 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w 1980 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 1991 został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości, a w roku 2008 godnością Prałata Honorowego Ojca Świętego.

Pogrzeb zmarłego kapłana odbędzie się w środę (25 listopada) o godzinie 12 w kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Po Eucharystii jego ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Parafia Kamionka Wielka, Źr. Portal Diecezji Tarnowskiej)Dziękujemy za przesłanie błędu