Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
06/02/2024 - 15:00

Zmarł ks. Wacław Filipczyk. Przez wiele lat pracował w Nowym Sączu

Nie żyje ks. Wacław Filipczyk, który przez wiele lat jako katecheta pracował w Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Wcześniej jako wikariusz posługiwał w Lubczy, Borzęcinie, Piwnicznej-Zdroju, Wojniczu, Brzesku i Bochni. Miał 94 lata.


Ks. Wacław Filipczyk urodził się 12 września 1929 roku w Woli Nieszkowskiej. Pochodził z parafii Pogwizdów. W 1950 r. ukończył szkołę średnią, zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu sześcioletnich studiów filozoficzno - teologicznych, 29 czerwca 1955 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali. Po święceniach przyszedł czas na pracę duszpasterską. Jako wikariusz pracował w Lubczy, Borzęcinie, Piwnicznej-Zdroju, Wojniczu, Brzesku i Bochni. 

29 sierpnia 1973 roku został mianowany katechetą w Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Tę posługę pełnił przez siedem lat, aż do 26 października 1980 roku. Następnie zamieszkał w parafii Pogwizdów jako rezydent. W styczniu 2024 roku przeniósł się do Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

- W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską w 1975 r. otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w 1979 r. diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto - informuje ks. Marek Podgórski, notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. 

Ks. Wacław Filipczyk zmarł 6 lutego w wieku 94 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 8 lutego o godzinie 12 w kościele parafialnym w Pogwizdowie. Po eucharystii ciało zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. ([email protected] Fot. Parafia Pogwizdów)Dziękujemy za przesłanie błędu