Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
19/02/2019 - 19:30

Złote Taśmy, nagrody krytyków dla "Kleru" i "Zimnej wojny" z Joanną Kulig

„Kler” Wojciecha Smażowskiego i „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, oba filmy z udziałem Joanny Kulig, zostały ex aequo laureatami Złotych Taśm, nagród przyznawanych przez niezależnych krytyków i dziennikarzy.

Dwie produkcje „Kler” Wojciecha Smażowskiego i „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego,  z udziałem aktorki z Muszynki Joanny Kulig docenili niezleżni dziennikarze i krytycy. Przyznali oni obu filmom, które zadebiutowały  w 2018 roku, Złote Taśmy. 

„Kler” na ekrany polskich kin wszedł 28 września. Joanna Kulig gra w filmie Hankę Tomalę, gospodynię i kochankę ks. Trybusa. (Robert Więckiewicz). 

Natomiast w „Zimniej wojnie” aktorka z Muszynki kreuje postać tancerki Zuli Lichoń, zakochanej w pianiście Wiktorze (Tomasz Kot). Bohaterowie nie potrafią ze sobą się porozumieć, ale i nie potrafią bez siebie żyć. Ekranowy debiut produkcja miała 8 czerwca ubiegłego roku. 

W kategorii filmów zagranicznych jurorzy  Złotą Taśmą  nagrodzili „Romę” Alfonso Cuarona, dla której niemal pewny jest tegoroczny Oscar.  

Złote Taśmy są wyróżnieniem przyznawanym od ponad 60 lat przez dziennikarzy i krytyków należących do Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej. Nagrody przyznawane są dla produkcji, które na ekranach kin zadebiutowały w ubiegłym roku.

Początkowo nagroda nosiła nazwę Syrenki Warszawskie i przyznawano je w kategoriach: film polski, polski film krótkometrażowy oraz zagraniczny .

Ceremonia rozdania Oscarów już z niedzieli na poniedziałek (24/25 lutego), Zimna wojna została nominowana w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsze zdjęcia i reżyseria.

(MK) fot. arch. autorki, Kino Swiat, materiał prasowyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)