Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/09/2020 - 11:00

Zidentyfikowano jego ciało po 70 latach i pochowano go w rocznicę śmierci

Stanisław Szajna ps. "Orzeł", został zamordowany 14 września 1949 roku na dziedzińcu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Jego ciało zostało pochowane w nieoznaczonym grobie. Dzięki wytrwałym poszukiwaniom pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, udało się zidentyfikować jego ciało. Dokładnie 71 lat po jego tragicznej śmierci, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Pogrzeb Stanisława Szajny, fot. IPN Kraków

Stanisław Szajna urodził się w 1924 roku w Szuminie. Zamordowano go, kiedy miał 25 lat. Ten młody bohater w trakcie II wojny światowej odznaczył się wieloma zasługami dla swojej Ojczyzny. Był żołnierzem Armii Krajowej, bronił polskich osiedli przed nacjonalistami ukraińskimi oraz uczestniczył w akcji "Burza".

Po II wojnie światowej poświęcił się dla walki z komunistami. W 1948 roku przystąpił do działającego w powiecie nowosądeckim oddziału "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Posługiwał się pseudonimem "Orzeł". Jego podstawowym zadaniem była ochrona kapelana oddziału - księdza Władysława Gurgacza.

Czytaj więcej: Na Hali Łabowskiej oddaliśmy hołd ks. Władysławowi Gurgaczowi i żołnierzom PPAN

Pogrzeb Stanisława Szajny, fot. IPN Kraków

Szajna został aresztowany 2 lipca 1949 roku. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał go na śmierć 13 sierpnia tego samego roku. Niemal dokładnie miesiąc później zamordowano go na dziedzińcu więzienia przy ulicy Montelupich w Krakowie. Jego ciało pochowano potajemnie w nieoznakowanym grobie na cmentarzu Rakowickim.

O leżących tam bohaterach przez lata nie zapomniano - w kolejnych latach oddawano im hołd. Ciało Stanisława Szajny udało się zidentyfikować jednak dopiero w 2019 roku dzięki wytrwałej pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN).

Pamięć bohatera uczczono 71 lat po śmierci, dokładnie w dniu jego tragicznej śmierci. Msza Święta odbyła się w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Rakowickiej w Krakowie. Na cmentarz Rakowicki kondukt pogrzebowy udał się w asyście wojska. W uroczystości wziął udział prezes IPN, Jarosław Szarek, oraz jego zastępca, Jan Baster

Zobacz również: W rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej odsłonili tablicę pamiątkową w Trzetrzewinie

W październikowym miesięczniku "Sądeczanin" zamieścimy recenzja książki Marcina Kasprzyckiego "Organ ładu i spokoju w rękach demokracji… Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945–1975". To dzieło wydane w tym roku w ramach projektu badawczego IPN "Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa w Polsce 1944–1989". (PS) Fot. IPN Kraków.

W 71 rocznicę śmierci Stanisława Szajny odbyły się uroczystości pogrzebowe




Stanisław Szajna w oddziale "Żandarmeria" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców posługiwał się pseudonimem "Orzeł". Odpowiadał tam za ochronę kapelana oddziału, księdza Władysława Gurgacza. Ten zasłużony młody bohater został zamordowany w 1949 roku. Przez lata spoczywał w nieoznakowanym grobie. Dzięki pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej udało się zidentyfikować jego ciało. Dokładnie 71 lat po jego śmierci w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe.






Dziękujemy za przesłanie błędu