Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/02/2014 - 11:28

Zespoły regionalne ubarwiły sobotnią galę Sądeczanina

Podczas Wielkiej Gali Sądeczan Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ rozbrzmiewało nie tylko od dźwięków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, ale również od regionalnych pieśni zespołów z Podegrodzia, Lipnicy Wielkiej i Przyszowej.
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wystąpiła pod batutą Leszka Mieczkowskiego wraz z solistką Natalią Zabrzeską Nieć i Tomaszem Jaroszem, liderem Lachersów. Obok repertuaru klasycznego pojawiła się pieśń ludowa i obowiązkowe fanfary podczas ogłaszania wyników Plebiscytu na Sądeczanina 2013 Roku. Sto lat dla laureatki konkursu, Marty Mordarskiej odśpiewał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Podegrodzie”, który niespełna rok temu podczas I Zjazdu Sądeczan cieszył się z Nagrody Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin w kategorii „instytucja, zespół, grupa”, która swoją twórczością rozsławia Sądecczyznę. Podgrodzianie mają (po Góralach Łąckich) drugi najstarszy zespół regionalny na Sądecczyźnie. W tym roku będzie to już 77 lat, a określenie, że „Podegrodzie jest kolebka Lachów sadeckich” zobowiązuje. Obecnie tańczy, śpiewa i gra trzecie pokolenie, a w przeciągu kilku dekad zespół wywalczył na ogólnopolskich konkursach: Złote Ciupagi, Srebrną i Brązową, Złote Serce Żywieckie, a nawet Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Kierownikiem zespołu jest Krzysztof Bodziony, a kierownikiem artystycznym Krzysztof Sułkowski.
Wraz z nominowanym w Plebiscycie wójtem Korzennej Leszkiem Skowronem do Nowego Sącza zawitał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipniczanie. Piewcy pogórzańskich tradycji z powodzeniem występują już od 1969 roku, kiedy uformował się przy miejscowej straży pożarnej. Na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień oraz nagranych płyt (m.in. „Obigrowka u Swatowskiego i inne melodie”). Warto wspomnieć, że z zespoły wywodzą się tak utalentowani ludzie jak siostry Gabriela, Izabela i Laura Szafrańskie (obecnie tworzą grupę El Saffron) czy aktor Bartosz Bulanda. Tuż obok Lipniczan prezentował się Zespół Regionalny „Przyszowianie”. Przyszowa to miejscowość licząca około 2300 mieszkańców administracyjnie należąca do powiatu limanowskiego, ale etnograficznie przynależna do Lachów Sądeckich. „Przyszowianie”, mimo że działają dopiero kilkanascie lat, mają na swoim koncie wiele sukcesów i występów na polskich i zagranicznych scenach. Już w 2011 roku rozsławiali kulturę Lachów Sądeckich biorąc udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we Włoszech w San Ginesio.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu