Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
07/10/2018 - 10:30

Żegiestów: można pozazdrościć tak pięknej lokalizacji kościóła św. Kingi

Kościół pw. patronki Ziemi Sądeckiej św. Kingi w Żegiestowie jest malowniczo usytuowany na skarpie, nad drogą wiodącą w kierunku z jednej strony do Muszyny i Krynicy-Zdroju, a z drugiej-do Piwnicznej i dalej do Nowego Sącza. U jego stóp wije się Poprad.

Początki rzymskokatolickiego kościoła w Żegiestowie były skromne. Związane są z założycielem uzdrowiska Ignacym Medweckim, który pierwsze miejsce modlitw wiernych urządził w szopie, w której przechowywano butelki po wodzie mineralnej… A był to 1850 rok…

Kaplica była zbyt mała,  mogła pomieścić jedynie kilkunastu wiernych. Wewnątrz znajdował się prowizoryczny ołtarz, a msze odprawiali księża, przebywający na leczeniu uzdrowiskowym. W niedzielę nabożeństwa odprawiał duchowny, który dojeżdżał z Muszyny.

Ćwierć wieku później, w miejscu pierwszej, maleńkiej kaplicy wzniesiono nieco większy, lepiej wyposażony budynek. Jednak nie była to świątynia z prawdziwego zdarzenia.

Dopiero w 1906 roku nowi właściciele Zakładu Zdrojowego ks. Michał Żyguliński i Wiktoria Więckowska ofiarowali na budowę kościoła malowniczo położoną parcelę nad Żegotką. Kościół zaprojektował Jan Zawiejski, który budował też krynicką świątynię.

Budowę kościoła ukończono w 1907 roku, a jego patronką została św. Kinga, opiekunka Ziemi Sądeckiej, fundatorka klasztoru klarysek w Starym Sączu.

Świątynia powstała w stylu neogotyckim, zbudowana jest z kamienia i cegły. Jest jednonawowa, z niewielką zakrystią, pokryta dachówką.  W latach 1985-2000 została powiększona, dobudowano jej ozdobiony dwoma kolumnami przedsionek. Kościół pomieści ok. dwustu wiernych.

Przed świątynią znajdują się figury Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

(MKA) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu